statystyki

Jawność rozliczeń także w PIT

autor: Mariusz Szulc13.09.2017, 07:50; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:29
MF powinno ujawniać, ile do kasy państwa wpłacili wszyscy najwięksi przedsiębiorcy, nie tylko rozliczający się z CIT, ale także ci, którzy płacą PIT.

MF powinno ujawniać, ile do kasy państwa wpłacili wszyscy najwięksi przedsiębiorcy, nie tylko rozliczający się z CIT, ale także ci, którzy płacą PIT.źródło: ShutterStock

Rada Legislacyjna przy prezesie Rady Ministrów ma zastrzeżenia do projektu ujawniania informacji o tym, ile do kasy państwa wpłacili wszyscy najwięksi przedsiębiorcy. Wprawdzie nie tak krytyczne, jak opinia Rządowego Centrum Legislacji, ale uważa, że przedsiębiorcy powinni mieć prawo publicznie wyjaśnić, skąd wzięły się ich wyniki finansowe.

Jest też zdania, że MF powinno ujawniać, ile do kasy państwa wpłacili wszyscy najwięksi przedsiębiorcy, nie tylko rozliczający się z CIT, ale także ci, którzy płacą PIT.

Chodzi o głośny już projekt MF zakładający publikację informacji z zeznań podatkowych 4,5 tys. największych firm oraz wszystkich podatkowych grup kapitałowych. W ten sposób jawne miałyby być dane o ich przychodach, kosztach, dochodach, stratach, wysokości podatku należnego i efektywnej stopie podatkowej. Resort uzasadnia projekt nowelizacji koniecznością zwiększenia „społecznej” kontroli nad rozliczeniami największych podatników.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane