statystyki

Nie będzie jawności rozliczeń podatkowych dużych firm?

autor: Mariusz Szulc25.07.2017, 07:30; Aktualizacja: 25.07.2017, 08:07
podatki, firma, przedsiębiorca

podatki, firma, przedsiębiorcaźródło: ShutterStock

Ujawnianie przez Ministerstwo Finansów informacji o tym, ile podatku zapłacili przedsiębiorcy o największych dochodach, to pomysł represyjny, potencjalnie niekonstytucyjny. Stygmatyzuje podatników jako „oszustów”.

Tak Rządowe Centrum Legislacji oceniło pomysł nowelizacji ustawy o CIT, która ma pozwolić resortowi finansów na publikację informacji z zeznań podatkowych 4,5 tys. największych firm oraz wszystkich podatkowych grup kapitałowych. Jawne stałyby się dane o ich przychodach, kosztach, dochodach i stratach, wysokości podatku należnego i efektywnej stopie podatkowej. Nowelizację MF uzasadnia koniecznością zwiększenia „społecznej” kontroli nad rozliczeniami największych podatników.

Pomysł zdążyły już skrytykować organizacje reprezentujące przedsiębiorców, o czym pisaliśmy w DGP 138/2017 „Sprzeciw wobec ujawniania tajemnic firm”. Teraz do grona sceptyków dołączyło RCL. W opublikowanej wczoraj opinii zwróciło m.in. uwagę na uzasadnienie do projektu, w którym zawarto domniemanie, że rozliczenia największych firm muszą stać się jawne, bo to tacy podatnicy najczęściej unikają podatków. Zdaniem rządowych prawników to represyjne założenie, które stawia przedsiębiorców w złym świetle. W projekcie nie ma gwarancji ich ochrony przed pomyłką resortu.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kopro(2017-07-25 09:07) Zgłoś naruszenie 20

    Biedne zagraniczne korporacje, jak one tu mają źle, jak są prześladowane. Dobrze że kierują nimi jedynie najwyższe altruistyczne wartości, i mimo tego, że przez te ostatnie 28 lat muszą rok w rok dokładać do interesu, cały czas decydują się tu zostać i nam, zupełnie bezinteresownie, pomagać w budowania tego, aby było tak jak było.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane