statystyki

Nie będzie jawności rozliczeń podatkowych dużych firm?

autor: Mariusz Szulc25.07.2017, 07:30; Aktualizacja: 25.07.2017, 08:07
podatki, firma, przedsiębiorca

podatki, firma, przedsiębiorcaźródło: ShutterStock

Ujawnianie przez Ministerstwo Finansów informacji o tym, ile podatku zapłacili przedsiębiorcy o największych dochodach, to pomysł represyjny, potencjalnie niekonstytucyjny. Stygmatyzuje podatników jako „oszustów”.

Tak Rządowe Centrum Legislacji oceniło pomysł nowelizacji ustawy o CIT, która ma pozwolić resortowi finansów na publikację informacji z zeznań podatkowych 4,5 tys. największych firm oraz wszystkich podatkowych grup kapitałowych. Jawne stałyby się dane o ich przychodach, kosztach, dochodach i stratach, wysokości podatku należnego i efektywnej stopie podatkowej. Nowelizację MF uzasadnia koniecznością zwiększenia „społecznej” kontroli nad rozliczeniami największych podatników.

Pomysł zdążyły już skrytykować organizacje reprezentujące przedsiębiorców, o czym pisaliśmy w DGP 138/2017 „Sprzeciw wobec ujawniania tajemnic firm”. Teraz do grona sceptyków dołączyło RCL. W opublikowanej wczoraj opinii zwróciło m.in. uwagę na uzasadnienie do projektu, w którym zawarto domniemanie, że rozliczenia największych firm muszą stać się jawne, bo to tacy podatnicy najczęściej unikają podatków. Zdaniem rządowych prawników to represyjne założenie, które stawia przedsiębiorców w złym świetle. W projekcie nie ma gwarancji ich ochrony przed pomyłką resortu.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kopro(2017-07-25 09:07) Zgłoś naruszenie 20

    Biedne zagraniczne korporacje, jak one tu mają źle, jak są prześladowane. Dobrze że kierują nimi jedynie najwyższe altruistyczne wartości, i mimo tego, że przez te ostatnie 28 lat muszą rok w rok dokładać do interesu, cały czas decydują się tu zostać i nam, zupełnie bezinteresownie, pomagać w budowania tego, aby było tak jak było.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane