Nie trzeba płacić CIT od majątku zwróconego jej wspólnikom

autor: Łukasz Zalewski07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 07:57
Fiskus uważał, że w takiej sytuacji spółka uzyska przychód, od którego musi zapłacić CIT.

Fiskus uważał, że w takiej sytuacji spółka uzyska przychód, od którego musi zapłacić CIT.źródło: ShutterStock

Kolejny sąd orzekł, że fiskus nie ma racji, żądając podatku od likwidowanej spółki , gdy, jej mienie trafia do jej udziałowców.

Chodziło o spółkę z o.o., która miała zostać zlikwidowania, a jej majątek (m.in. nieruchomości, środki trwałe, udziały i akcje w innych podmiotach, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych) miał po spłacie wierzycieli zostać podzielony między wspólników.

Fiskus uważał, że w takiej sytuacji spółka uzyska przychód, od którego musi zapłacić CIT.

Wspólnicy się z tym nie zgadzali. Wskazywali, że nie miałby nawet kto zapłacić podatku, bo spółka po likwidacji nie będzie już istniała (nie będzie jej w sądowym rejestrze). Tłumaczyli również, że zlikwidowana spółka nie otrzymuje niczego w zamian za przekazanie wspólnikowi majątku. Jest to czynność jednostronna i nieodpłatna – argumentowali.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Powołał się na art. 14a wprowadzony od 2015 r. do ustawy o CIT. Przepis ten dotyczy podatkowych skutków regulowania zobowiązań w formie niepieniężnej. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), to przychodem takiego podatnika jest wysokość spłaconego w ten sposób zobowiązania.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane