statystyki

Będzie więcej legitymacji służbowych w KAS

07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 07:56
O problemie z legitymacjami pisaliśmy w DGP nr 144/2017. Część funkcjonariuszy KAS wciąż bowiem nie doczekała się własnej legitymacji służbowej.

O problemie z legitymacjami pisaliśmy w DGP nr 144/2017. Część funkcjonariuszy KAS wciąż bowiem nie doczekała się własnej legitymacji służbowej.źródło: ShutterStock

Urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej, którzy ciągle jeszcze nie mają legitymacji służbowych, wreszcie je dostaną. Ministerstwo Finansów zamówi je z „wolnej ręki” – wynika z opublikowanego projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów.

O problemie z legitymacjami pisaliśmy w DGP nr 144/2017. Część funkcjonariuszy KAS wciąż bowiem nie doczekała się własnej legitymacji służbowej. Trudności dotyczą zarówno osób zatrudnionych po marcu br., kiedy powstała KAS, jak i zatrudnionych wcześniej, które do tej pory nie musiały posługiwać się takim dokumentem.

Początkowo wydawało się, że problem będzie dotyczyć nawet tych osób, które dysponowały starymi legitymacjami służbowymi. Nie było bowiem jasne, czy ważność ich dokumentów nie wygasła po wejściu w życie reformy. W komunikacie z 17 marca 2017 r. resort finansów wyjaśnił jednak, że stare dokumenty zachowają ważność jeszcze przez trzy lata, zgodnie z art. 185 przepisów wprowadzających ustawę o KAS (Dz.U. z 2016 r. poz. 1948 ze zm.).

Pozostał jednak problem z pozostałymi osobami. Listę dokumentów, których wytwarzanie i dystrybucja nie podlegają przepisom o zamówieniach publicznych, określa rozporządzenie Rady Ministrów z 20 lipca 2016 r. w sprawie wykazu dokumentów publicznych i druków o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz.U. z 2016 r., poz. 1089). W jego par. 2 pkt 22 mowa jest m.in. o legitymacjach służbowych inspektorów kontroli skarbowej, funkcjonariuszy celnych oraz pracowników wywiadu skarbowego. Wszystkie te służby przestały jednak istnieć wraz z powstaniem KAS, a znowelizowane w ubiegłym roku rozporządzenie tego nie uwzględniło. Przeoczenie to naprawi dopiero planowana nowelizacja.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • donos(2017-09-07 18:08) Zgłoś naruszenie 51

    Sukcesywna wymiana legitymacji w drodze kolejnych zakupów na kwoty poniżej równowartości 30 tys. euro, by uniknąć trybu przetargowego (zgodnie z art. 4 par. 8 prawa o zamówieniach publicznych, t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164 ze zm.) stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych - art. 17 ust. 1 pkt 5b ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zgodnie z tym przepisem naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest niezgodne z przepisami o zamówieniach publicznych dzielenie zamówienia na odrębne zamówienia publiczne w celu uniknięcia stosowania przepisów o zamówieniach publicznych. Ktoś coś z tym zrobi?

    Odpowiedz
  • Nie dla Banasia(2017-09-08 14:22) Zgłoś naruszenie 30

    Banaś -drugi Dyzma po Jacku Kapicy. Zero wiedzy merytorycznej. Stanowisko uzyskane dzięki poparciu decydentów politycznych.Wprowadził pseudo reformę za setki milionów złotych sztucznie łącząc skarbowców z celnikami tworząc absurdalny twór KAS, w którym panuje nieprawdopodobny chaos i bałagan "stajnia Augiasza"-to przy tym pikuś.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane