statystyki

Nie trzeba płacić CIT od majątku zwróconego jej wspólnikom

autor: Łukasz Zalewski07.09.2017, 07:24; Aktualizacja: 07.09.2017, 07:57
Fiskus uważał, że w takiej sytuacji spółka uzyska przychód, od którego musi zapłacić CIT.

Fiskus uważał, że w takiej sytuacji spółka uzyska przychód, od którego musi zapłacić CIT.źródło: ShutterStock

Kolejny sąd orzekł, że fiskus nie ma racji, żądając podatku od likwidowanej spółki , gdy, jej mienie trafia do jej udziałowców.

Chodziło o spółkę z o.o., która miała zostać zlikwidowania, a jej majątek (m.in. nieruchomości, środki trwałe, udziały i akcje w innych podmiotach, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych) miał po spłacie wierzycieli zostać podzielony między wspólników.

Fiskus uważał, że w takiej sytuacji spółka uzyska przychód, od którego musi zapłacić CIT.

Wspólnicy się z tym nie zgadzali. Wskazywali, że nie miałby nawet kto zapłacić podatku, bo spółka po likwidacji nie będzie już istniała (nie będzie jej w sądowym rejestrze). Tłumaczyli również, że zlikwidowana spółka nie otrzymuje niczego w zamian za przekazanie wspólnikowi majątku. Jest to czynność jednostronna i nieodpłatna – argumentowali.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Powołał się na art. 14a wprowadzony od 2015 r. do ustawy o CIT. Przepis ten dotyczy podatkowych skutków regulowania zobowiązań w formie niepieniężnej. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), to przychodem takiego podatnika jest wysokość spłaconego w ten sposób zobowiązania.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane