Więcej czasu na zgłoszenie darowizny

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:41
Opublikowany projekt przewiduje również, że osoby te będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności.

Opublikowany projekt przewiduje również, że osoby te będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności.źródło: ShutterStock

Poszkodowani przez nawałnice i wichury będą mieli pół roku, a nie miesiąc na złożenie zeznania podatkowego – wynika z projektu rozporządzenia. Chodzi o osoby, co do których minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku od darowizn zgodnie z rozporządzaniem 23 sierpnia 2017 r. (Dz.U. poz. 1574).

Zgodnie z przepisami poszkodowani przez żywioły, a także małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki) i wstępni (np. rodzice, dziadkowie) osób, które zginęły w wyniku nawałnic, nie muszą płacić podatku od otrzymanych w darowiźnie rzeczy i praw majątkowych, nawet jeżeli ich wartość przekroczy kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Fiskus nie pobierze podatku od darowizn od wsparcia uzyskanego w okresie 2 lat, począwszy od 12 sierpnia 2017 r.

Opublikowany projekt przewiduje również, że osoby te będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności. Zakłada on bowiem wydłużenie terminu na składania zeznań o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych z miesiąca do pół roku, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady jest to dzień otrzymania wsparcia. Obowiązek składania zeznań wynika z art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane