statystyki

Decyzja fiskusa niewykonalna, a obywatel ma problem

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:46
"Obecnie organy podatkowe nie chcą wydawać takich zaświadczeń w sytuacji, gdy wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zarzuty organu wobec podatnika były bezprawne."

"Obecnie organy podatkowe nie chcą wydawać takich zaświadczeń w sytuacji, gdy wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zarzuty organu wobec podatnika były bezprawne."źródło: ShutterStock

- Urząd skarbowy nie wystawi firmie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, mimo że wojewódzki sąd administracyjny uznał, że decyzja organu ma rażące wady - mówi Elżbieta Mucha w rozmowie z DGP.

Ministerstwo Finansów stawia na walkę z wyłudzeniami, ale czasami rykoszetem dostają uczciwi podatnicy. Czy takie osoby będą miały problem z uzyskaniem zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, jeżeli fiskus niesłusznie wymierzył im daninę?

Tak, obecnie organy podatkowe nie chcą wydawać takich zaświadczeń w sytuacji, gdy wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że zarzuty organu wobec podatnika były bezprawne. Natomiast na potwierdzenie stanowiska WSA przez Naczelny Sąd Administracyjny można czekać latami.

W tym czasie firma nie może normalnie funkcjonować i brać np. udziału w przetargach. Co więcej, organy podatkowe w niektórych postępowaniach wręcz wymagają od podatników uwiarygodnienia, że kontrahent nie zalegał z podatkami – i czy posiada zaświadczenie o niezaleganiu.

To oczywiste, że fiskus dąży do tego, by na rynku działały tylko podmioty rzetelnie rozliczające się z danin.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane