statystyki

Więcej czasu na zgłoszenie darowizny

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2017, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2017, 08:41
Opublikowany projekt przewiduje również, że osoby te będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności.

Opublikowany projekt przewiduje również, że osoby te będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności.źródło: ShutterStock

Poszkodowani przez nawałnice i wichury będą mieli pół roku, a nie miesiąc na złożenie zeznania podatkowego – wynika z projektu rozporządzenia. Chodzi o osoby, co do których minister finansów zarządził zaniechanie poboru podatku od darowizn zgodnie z rozporządzaniem 23 sierpnia 2017 r. (Dz.U. poz. 1574).

Zgodnie z przepisami poszkodowani przez żywioły, a także małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki) i wstępni (np. rodzice, dziadkowie) osób, które zginęły w wyniku nawałnic, nie muszą płacić podatku od otrzymanych w darowiźnie rzeczy i praw majątkowych, nawet jeżeli ich wartość przekroczy kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Fiskus nie pobierze podatku od darowizn od wsparcia uzyskanego w okresie 2 lat, począwszy od 12 sierpnia 2017 r.

Opublikowany projekt przewiduje również, że osoby te będą miały więcej czasu na dopełnienie niezbędnych formalności. Zakłada on bowiem wydłużenie terminu na składania zeznań o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych z miesiąca do pół roku, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady jest to dzień otrzymania wsparcia. Obowiązek składania zeznań wynika z art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane