statystyki

Podatek od nieruchomości: Cena rynkowa może oznaczać oszczędności

autor: Martin Wrbka09.09.2017, 07:30
Podatek od nieruchomości często stanowi duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorców będących właścicielami obiektów budowlanych.

Podatek od nieruchomości często stanowi duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorców będących właścicielami obiektów budowlanych.źródło: ShutterStock

Za jej zastosowaniem przy wyliczaniu podatku od nieruchomości przez spółki komandytowe opowiadają się ostatnio sądy administracyjne. Jednak nadal jest to kontrowersyjne rozwiązanie.

Podatek od nieruchomości często stanowi duże obciążenie finansowe dla przedsiębiorców będących właścicielami obiektów budowlanych. Przedsiębiorcy za podstawę opodatkowania od budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przyjmują wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustaloną na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiącą podstawę obliczania amortyzacji w tym roku (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: uplok). Wartości tej nie pomniejsza się jednak o odpisy amortyzacyjne.

Stara wartość z dnia wybudowania

Oznacza to, że nawet od starych budowli, które wymagają napraw lub z innych względów technologicznych nie są już wykorzystywane, przedsiębiorcy nadal będą za podstawę opodatkowania przyjmować wartość dla celów CIT z dnia powstania obowiązku podatkowego. Zazwyczaj jest to wartość z dnia wybudowania obiektu. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie ceny rynkowej. Zgodnie z art. 4 ust. 5 uplok, jeżeli od budowli lub ich części nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, to podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego. Dlatego też dla przedsiębiorcy korzystniejsze będzie zastosowanie wartości rynkowej, jeżeli wartość ta będzie w znacznym stopniu niższa od wartości określonej dla celów CIT.

Korzystne orzecznictwo

Jest to kontrowersyjne rozwiązanie, jednak za takim podejściem opowiadają się obecnie sądy administracyjne w przypadku podmiotów, które prowadzą działalność w formie spółki komandytowej. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 8 marca 2017 r. (sygn. akt I SA/Sz 1192/16, orzeczenie prawomocne) wskazano, że jeśli spółka komandytowa będąca właścicielem budowli, a tym samym podatnikiem podatku od nieruchomości, nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budowli, lecz odpisów tych dokonują jej wspólnicy (bo to oni są podatnikami PIT lub CIT), podstawą opodatkowania tych budowli powinna być ich wartość rynkowa. Jak wskazują sądy, art. 4 ust. 1 pkt 3 uplok (wartość dla celów CIT) znajdzie zastosowanie jedynie wtedy, gdy to podatnik podatku od nieruchomości dokonuje na własne potrzeby odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, które wpisane zostały do prowadzonej przez niego ewidencji. Tożsame stanowisko w podobnym stanie faktycznym zajął też WSA w Bydgoszczy w wyrokach z 27 października 2016 r. (sygn. akt I SA/Bd 613/16, orzeczenie prawomocne) oraz z 15 lutego 2017 r. (sygn. akt I SA/Bd 810/16, orzeczenie prawomocne).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane