statystyki

Zbycie nieruchomości tuż po odziedziczeniu bez ulgi w PIT

autor: Patrycja Dudek18.09.2017, 07:59; Aktualizacja: 18.09.2017, 09:24
blok, mieszkanie, nieruchomość

Pierwotna właścicielka jeszcze za życia złożyła wniosek, żeby miasto wykupiło od niej udział.źródło: ShutterStock

Spadkobiercy, którzy dokończą za spadkodawcę sprzedaż nieruchomości na cele publiczne, muszą się liczyć z 19-proc. podatkiem – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

W spór z fiskusem weszli spadkobiercy, którzy odziedziczyli po zmarłej udział w gruncie. Nieruchomość miała zostać przeznaczona pod drogę publiczną, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Pierwotna właścicielka jeszcze za życia złożyła wniosek, żeby miasto wykupiło od niej udział. Stolica miała na to sześć miesięcy. Właścicielce nie groził PIT od sprzedaży, bo dawno już minęło 5 lat od nabycia gruntu (to warunek, żeby sprzedaż nieruchomości nie podlegała opodatkowaniu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Kobieta zmarła jednak, zanim miasto zdążyło zrealizować transakcję. Dokończyli ją spadkobiercy. Do wykupu przez miasto doszło w tym samym roku, w którym odziedziczyli udział.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane