statystyki

Nielepkowicz: NSA niesłusznie uważa silosy za budowle

autor: Łukasz Zalewski13.09.2017, 07:50; Aktualizacja: 13.09.2017, 08:54
prawo

Czy badanie funkcji i przeznaczenia obiektu to nowa koncepcja?źródło: ShutterStock

Jeśli obiekt ma wszystkie cztery cechy budynku, to po prostu jest budynkiem - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w kancelarii Nielepkowicz & Partnerzy.

Pojawiło się pisemne uzasadnienie wyroku, w którym NSA orzekł, że silos to budowla, a nie budynek (sygn. akt II FSK 2767/16). Czy słusznie?

Moim zdaniem nie. Sąd uznał silos za budowlę, biorąc pod uwagę wyposażenie i przeznaczenie silosu oraz to, że stanowił on element większego systemu połączonych obiektów. Takie podejście budzi zasadnicze wątpliwości. Z uzasadnienia nie wynika, aby sąd analizował kluczowe z punktu widzenia podatku od nieruchomości definicje budynku i budowli. A jest to istotne, bo ustawodawca wprowadził fundamentalne zastrzeżenie, że budowlą nie może być obiekt, który jest budynkiem, tj. taki, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Dlatego, aby prawidłowo ustalić przedmiot opodatkowania, należy w pierwszej kolejności zbadać, czy dany obiekt spełnia przytoczone cechy budynku. Dopiero gdy uznamy że nie, należy przeanalizować, czy można go zakwalifikować jako budowlę. Jeśli jednak obiekt spełnia przesłanki budynku, to dalsza analiza pod kątem jego ewentualnej kwalifikacji jako budowli jest bezprzedmiotowa.

Czy przeznaczenie i funkcja obiektu nie mają znaczenia? NSA uznał, że to kluczowe.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2017-09-13 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Czy silos jest budynkiem? Z okna widzę silos. Konkretny fundament. Z niego wystaje kilka grubych stalowych nóg. Na nich konstrukcja w kształcie wysokiego kielicha zwieńczona stożkowym daszkiem. Wokół kilka rur i podjazd. Zasadą jest to, że rozumiemy pojęcia prawne zgodnie ze znaczeniem słów w języku polskim. No i jakby się w ten silos nie wpatrywał, to budowlę widzę. A budynku nie. Może jakbym patrzył na jakiś budynkokształtny silos, to bym widział budynek. Ale ten, co mam go za oknem, z wyglądu już bardziej zauropoda przypomina, niż budynek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane