statystyki

Kiedy składać deklaracje VAT UE: Czy tylko w przypadku sprzedaży usług do Unii Europejskiej?

autor: Łukasz Zalewski04.09.2017, 08:35; Aktualizacja: 04.09.2017, 09:32
Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych czynnościach o charakterze wewnątrzwspólnotowym.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy VAT podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych czynnościach o charakterze wewnątrzwspólnotowym.źródło: ShutterStock

PROBLEM: W formularzu deklaracji VAT UE widnieje rubryka dotycząca rozliczenia z „wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług” - bez określenia kierunku tej usługi, tak jak ma to miejsce w przypadku towarów (dostawa/nabycie). W związku z tym podatniczka spotkała się ze sprzecznymi interpretacjami co do obowiązku składania deklaracji VAT UE w przypadku nabycia usług spoza Polski. Niektórzy twierdzą, że w przypadku nabycia usług z krajów UE nie ma obowiązku ich składania. Czy faktycznie nie ma takiego obowiązku?

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach odpowiedziała DGP

Mając na uwadze obowiązujące przepisy, możemy tylko powtórzyć za ustawą z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221), że zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz:

¦ podatników podatku od wartości dodanej lub

¦ osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

- świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 proc., dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca - zwane dalej „informacjami podsumowującymi”.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane