statystyki

Fiskus przegrywa w sprawie wymiany udziałów

autor: Patrycja Dudek28.08.2017, 07:26; Aktualizacja: 28.08.2017, 09:15
podatki

Sąd przypomniał, że nowelizacja jest skutkiem orzecznictwa sądów, które kazały oceniać transakcje przez pryzmat grupy udziałowców lub akcjonariuszyźródło: ShutterStock


Wspólnicy mniejszościowi też mogą wymieniać udziały i akcje bez podatku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Do tego samego wniosku doszły niedawno sądy we Wrocławiu (wyrok z 26 lipca 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 463/17) i w Poznaniu (wyrok z 28 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 199/17), a wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku z 24 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 117/14).

Źródłem sporów stała się nowelizacja sprzed dwóch lat ustawy o PIT w zakresie preferencji podatkowej przy wymianie udziałów lub akcji. W założeniach miała ona być korzystna dla podatników. Ale fiskus odczytał ją inaczej.

Chodzi o sytuację, gdy udziały (lub akcje) jednej spółki są wnoszone aportem do drugiej, a w zamian wnoszący aport otrzymuje jej udziały (lub akcje).

Do końca 2014 r. przepisy ustaw podatkowych były bardzo ogólne. Mówiły tylko, że wymiana udziałów jest neutralna podatkowo, gdy wniesienie udziałów daje spółce bezwzględną większość głosów w podmiocie, którego udziały otrzymała (art. 24 ust. 8a ustawy o PIT i art. 12 ust. 4d ustawy o CIT).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane