statystyki

Drogie posiłki w podróży służbowej są opodatkowane

autor: Mariusz Szulc24.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 24.07.2017, 11:37
restauracja 1

Spółka postanowiła zmienić zasady i zwracać pracownikom wszystkie koszty wyżywienia, faktycznie poniesione w trakcie podróży służbowej i udokumentowaneźródło: ShutterStock

Nawet gdy firma zapewnia podróżującym pracownikom bezpłatne wyżywienie, musi potrącać zaliczki na PIT, jeśli podwładny zje za więcej niż 30 zł dziennie – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę zajmującą się hurtową sprzedażą sprzętu biurowego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aby pozyskać nowych klientów, często wysyłała swoich pracowników w podróże służbowe. Przez pewien czas wypłacała im diety zgodnie z zasadami określonymi w par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Wypłacała więc diety w wysokości 30 zł dziennie. Były one zwolnione z opodatkowania, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT.

Spółka postanowiła jednak zmienić zasady i zwracać pracownikom wszystkie koszty wyżywienia, faktycznie poniesione w trakcie podróży służbowej i udokumentowane. Uważała, że w takiej sytuacji nie powinna potrącać PIT, ponieważ nie wypłaca diet o wartości przekraczającej 30 zł dziennie, tylko zwraca pracownikom poniesione przez nich wydatki.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane