statystyki

Przedsiębiorca także może być w podróży służbowej

autor: Agnieszka Pokojska17.07.2017, 20:00
Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że nie ma podstaw do zaliczenia diet do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik urzędu skarbowego uznał, że nie ma podstaw do zaliczenia diet do kosztów uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który niemal codziennie dojeżdża do innego miasta, może zaliczyć diety do kosztów uzyskania przychodu. Chyba że fiskus wykaże, iż księgi podatkowe są nierzetelne – orzekł WSA w Olsztynie.

Chodziło o prawnika prowadzącego działalność gospodarczą, któremu organ odmówił prawa do odliczenia diet na podstawie przedłożonego zbiorczego zestawienia wyjazdów. Zestawienie zawierało datę i godzinę wyjazdu i przyjazdu, miejsce docelowe, ilość dni i godzin, stawkę w złotych i sumę diet. Prawnik tłumaczył, że jeździł do innego miasta, żeby świadczyć usługi na rzecz swojego głównego kontrahenta – kancelarii radców prawnych. Przebywał tam zasadniczo 5–6 dni w tygodniu. Wyjaśniał, że czas pracy uzależniony był od liczby rozpraw, terminów procesowych i stałych obowiązków.

Jeździł pociągiem, skąd odbierali go rodzice lub wracał z siostrą, która podróżowała w tę samą stronę. Nie brał faktur potwierdzających zakup biletów, bo jak twierdził, ich koszt był niewielki.

Dodatkowo, aby obniżyć koszty działalności (codziennych powrotów do miasta, w którym mieszkał), wynajął pokój i czasem w nim nocował.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz(2017-07-18 06:06) Zgłoś naruszenie 30

    No to Urząd Skarbowy zamieni słowo " wykaże" na słowo " uzna " i będzie cacy. I możecie skarżyć Urząd, ile tylko chcecie. Powodzenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane