statystyki

Fiskus ignoruje wyrok TSUE: VAT od opłat reprograficznych nadal trafia do budżetu państwa

autor: Patrycja Dudek18.07.2017, 07:21; Aktualizacja: 18.07.2017, 16:13
Zarówno TSUE, jak i polski NSA orzekły, że opłaty reprograficzne są bez podatku od towarów i usług.

Zarówno TSUE, jak i polski NSA orzekły, że opłaty reprograficzne są bez podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Nadal VAT od opłat reprograficznych trafia do budżetu państwa , mimo że już siedem miesięcy temu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż nie powinien.

Minister finansów nie zmienił dotąd interpretacji indywidualnych, z których wynika, że opłaty reprograficzne są z VAT. Nie wydał też interpretacji ogólnej w tej sprawie, mimo że mamy już nie tylko werdykt unijnego trybunału, ale i wyrok siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2017 r. (sygn. akt I FSK 1718/13). Jak należało się spodziewać, NSA zajął takie samo stanowisko jak TSUE.

Ministerstwo Finansów nadal jednak zwleka ze zmianą interpretacji. Na co czeka?

Zdaniem ekspertów przyczyny mogą być dwie. Albo fiskus nie wie, jak się zabrać do uporządkowania powstałego bałaganu, albo chce wykorzystać obecną sytuację do zakwestionowania błędnych rozliczeń VAT, które sam de facto spowodował błędnymi interpretacjami. Chodzi o odliczanie podatku naliczonego przez tych producentów i importerów urządzeń kopiujących, którzy nie wystąpili o interpretacje indywidualne i teraz nie mają zapewnionej ochrony prawnej. Bo ci, którzy je mają, nie muszą się obawiać, że fiskus zakwestionuje im prawo do odliczenia VAT.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane