statystyki

Wirtualne biuro sprzedawcy nie przekreśla prawa nabywcy do odliczenia VAT

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska06.07.2017, 18:00
Spór, do którego odniósł się rzecznik, dotyczy niemieckich przepisów, ale zarówno jego opinia, jak i przyszły wyrok TSUE (opinia rzecznika go poprzedza) mają duże znaczenie również dla polskich podatników.

Spór, do którego odniósł się rzecznik, dotyczy niemieckich przepisów, ale zarówno jego opinia, jak i przyszły wyrok TSUE (opinia rzecznika go poprzedza) mają duże znaczenie również dla polskich podatników.źródło: ShutterStock

Nie można odmówić prawa do potrącenia podatku z faktury, na której podany jest adres skrzynki pocztowej – uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Nils Wahl.

We wczorajszej opinii podkreślił też, że w razie niespełnienia formalnych przesłanek dotyczących faktur nie można uzależniać prawa do odliczenia jedynie od dobrej wiary.

Spór, do którego odniósł się rzecznik, dotyczy niemieckich przepisów, ale zarówno jego opinia, jak i przyszły wyrok TSUE (opinia rzecznika go poprzedza) mają duże znaczenie również dla polskich podatników.

Chodzi o to, jak rozumieć pojęcie adresu na fakturze. Czy jest to miejsce, gdzie podatnik prowadzi działalność gospodarczą, czy też wystarczy, że jest to miejsce, gdzie można się z nim skontaktować?

Polskie przepisy, podobnie jak niemieckie, również tego nie precyzują. Jednak firma, która ma adres w wirtualnym biurze, musi się liczyć z tym, że zostanie wykreślona z rejestru podatników VAT. Wówczas jej kontrahent nie będzie mógł odliczyć podatku z otrzymanej faktury.

Polskie Ministerstwo Finansów wielokrotnie wskazywało, że pod wirtualnym adresem często rejestrują się podmioty dopuszczające się oszustw podatkowych, m.in. wyłudzeń VAT, a także działalności przestępczej.

Sprawy były dwie


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane