statystyki

Odliczenia VAT: Powstaje lista przesłanek należytej staranności

autor: Alicja Sarna17.07.2017, 09:23; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:38
Jej dochowanie często decyduje o tym, czy fiskus nie zakwestionuje prawa do odliczenia VAT. Jednak określenie to jest nieprecyzyjne. Czas więc na zmiany.

Jej dochowanie często decyduje o tym, czy fiskus nie zakwestionuje prawa do odliczenia VAT. Jednak określenie to jest nieprecyzyjne. Czas więc na zmiany.źródło: ShutterStock

Trwają właśnie konsultacje, których celem jest stworzenie listy przesłanek należytej staranności. Ich spełnienie w momencie zawierania transakcji da ochronę przed kwestionowaniem prawa do odliczenia VAT.

Do 28 lipca mają trwać konsultacje podatkowe zorganizowane przez Ministerstwo Finansów w sprawie przygotowania listy przesłanek należytej staranności. Postulowali to od dłuższego czasu sami przedsiębiorcy. Dlaczego? Problem oceny należytej staranności ma szczególne znaczenie przy kwestionowaniu przez organy podatkowe rozliczeń VAT. Często bowiem się zdarza, że fiskus odmawia podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego, twierdząc, iż przy zawieraniu danej transakcji nie dochował on należytej staranności.

Cóż zatem oznacza ta należyta staranność? Na razie pojęcie to jest nieostre, a fiskus wykorzystuje je zwłaszcza przy wyłudzeniach VAT i przestępstwach karuzelowych. Jak w takich sytuacjach mają się bronić przedsiębiorcy, skoro sami kontrolujący przyznają, że przestępcy zamierzający wyłudzić VAT działają w taki sposób, aby wykrycie tego procederu przez organy podatkowe było niemożliwe? Skoro organom podatkowym trudno złapać przestępcę, to co może zrobić podatnik? Budując wzorzec starannego podatnika, MF powinno więc pamiętać nie tylko o obowiązkach przedsiębiorców, lecz także o ich realnych możliwościach.

Ważne jest także rozpoznanie specyfiki branży, w jakiej działają poszczególne firmy. Inne bowiem zasady działają np. w obrocie nieruchomościami, a inne przy sprzedaży towarów szybkozbywalnych. Nie można więc wobec wszystkich stosować jednej miarki.

Tworząc listę przesłanek, fiskus powinien także uwzględnić zwyczaje panujące w biznesie. Przykładowo brak weryfikacji źródła pochodzenia towaru nie może być uznany za pozwalający na postawienie podatnikowi zarzutu działania bez dochowania należytej staranności. Każdorazowe ujawnianie dostawcy może doprowadzić do wyeliminowania firmy z łańcucha dostaw.

Dziwić może to, że konsultacje dotyczą tylko transakcji krajowych. Przecież w handlu międzynarodowym (zwłaszcza w ramach UE) także dochodzi do wyłudzeń.

Na co warto zwrócić uwagę przy tworzeniu listy przesłanek

1. Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, a nie detektywistyczną. Nie można więc wymagać od niego, aby prześwietlił całą działalność swojego kontrahenta.

2. Należy brać pod uwagę warunki rynkowe i zasady panujące w branży, w której działa dany przedsiębiorca.

3. Brak weryfikacji źródła pochodzenia towaru nie może być uznany za pozwalający na postawienie podatnikowi zarzutu działania bez dochowania należytej staranności.

4. To, czy dany przedsiębiorca działał z należytą starannością, musi być oceniane na dzień dokonania weryfikacji kontrahenta/transakcji, a nie później.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane