Wynajmujesz mieszkanie na doby? Masz szansę na 8,5-procentowy ryczałt

autor: Patrycja Dudek22.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 22.06.2017, 09:19
Korzystne orzeczenia dotyczą podatników wynajmujących niewielką liczbę nieruchomości

Korzystne orzeczenia dotyczą podatników wynajmujących niewielką liczbę nieruchomościźródło: ShutterStock

Kolejny sąd nie zgodził się z fiskusem, że każdy najem krótkoterminowy to działalność gospodarcza.

Na razie jednak są to wyroki sądów pierwszej instancji, czyli wojewódzkich. Nie wiadomo, jaka będzie wykładnia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodzi o przychody z najmu krótkoterminowego – czy jest to najem prywatny, czy działalność gospodarcza. Różnica polega na tym, że od najmu prywatnego można płacić 8,5-proc. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przy działalności gospodarczej w grę wchodzą znacznie mniej korzystne sposoby opodatkowania: 17-proc. ryczałtem, według skali podatkowej (18 lub 32 proc. PIT) lub 19-proc. podatkiem liniowym.

Samodzielny wynajem

Najnowszy wyrok WSA w Krakowie (z 14 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Kr, nieprawomocny) dotyczył podatniczki, która zamierzała wynajmować na krótkie okresy tylko jedno mieszkanie. Nie założyła firmy, nie chciała też zatrudniać pracowników do obsługi najmu ani do prowadzenia księgowości.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • jw (2017-07-12 14:06) Zgłoś naruszenie 10

  Przychody z najmu składników majątku NIE związanych z działalnością gospodarczą (np. najmu 20 lokali mieszkalnych otrzymanych w spadku przez "artystę malarza") nie są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a ust.6 Ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych , ponieważ są zaliczane do innych przychodów ze źródła wymienionego w art. 10 ust.1 pkt 6. Nie ma znaczenia fakt, że powyższy najem jest „cykliczny, powtarzalny okresowo, w sposób zorganizowany czy ciągły” oraz nie ma przepisu rangi ustawowej, który nakazuje w takiej sytuacji podjęcie działalności gospodarczej przez "artystę malarz". Przychodem z działalności gospodarczej są przychody z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą - art. 14 ust.2 pkt.11 ustawy.

  Odpowiedz
 • Soszko1@wp (2017-06-24 00:09) Zgłoś naruszenie 34

  Wnajmujac kilka mieszkan czy jak to robia pdeudo agroturysci - to jest dnzialalnosc gospodarcza, Wystarczy wejsc na strony internetowe i policzyc ile pokoi wynajmuje jedna osoba razy cena i masz przychod jaki mozna osiagnac bez kas fiskalnych,kontroli .zywa gotowka nie kontrolowana

  Odpowiedz
 • szkoda słów(2017-06-22 16:22) Zgłoś naruszenie 415

  Zamiast wprowadzić prawne ograniczenie możliwości wynajmu lokali mieszkalnych na doby w budynkach wielorodzinnych, jeszcze sądy przyklepują preferencje podatkowe dla takich pasożytów szkodzących innym mieszkańcom. Co się z tym krajem porobiło. Tylko cwaniaki górą zatruwający życie zwykłym ludziom.

  Odpowiedz
 • szkoda słów(2017-06-22 16:22) Zgłoś naruszenie 312

  Zamiast wprowadzić prawne ograniczenie możliwości wynajmu lokali mieszkalnych na doby w budynkach wielorodzinnych, jeszcze sądy przyklepują preferencje podatkowe dla takich pasożytów szkodzących innym mieszkańcom. Co się z tym krajem porobiło. Tylko cwaniaki górą zatruwający życie zwykłym ludziom/.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane