Nie trzeba samemu uzbrajać działek, aby zostać uznanym za przedsiębiorcę

autor: Patrycja Dudek20.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 20.06.2017, 08:20
Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są osoby, które podejmują aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami.

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są osoby, które podejmują aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami.źródło: ShutterStock

Właściciel gruntu działa w charakterze podatnika VAT, gdy sprzedaje go spółce, która sama podjęła już działania przekraczające zwykły zarząd nieruchomością – orzekł NSA

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są osoby, które podejmują aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami. Taka aktywność może polegać np. na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia.

Co innego, gdy sprzedający nieruchomość podejmuje typowe czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wówczas nie jest on uznawany za przedsiębiorcę i nie rozlicza VAT od sprzedaży.

Granica między zarządem prywatnym majątkiem a działalnością gospodarczą bywa jednak bardzo płynna i stąd liczne spory podatników z fiskusem.

Sprawa, która stanęła na wokandzie NSA, dotyczyła małżonków zamierzających sprzedać spółce cztery działki będące początkowo zwykłym pastwiskiem. Najpierw jednak spółka miała w imieniu małżonków wybudować na tym terenie osiedle domków jednorodzinnych. W tym celu miała wystąpić o decyzje dotyczące podziału nieruchomości, warunków zabudowy, zatwierdzające projekt budowlany osiedla mieszkaniowego, o pozwolenia na budowę itd.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane