statystyki

Bez ścisłej ewidencji nie ma 50 proc. kosztów

autor: Mariusz Szulc20.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 20.06.2017, 08:21
Spółka chciała zmienić u siebie zasady wynagradzania w taki sposób, aby wyodrębnić w umowach o pracę część wynagrodzenia wypłacaną za prace o charakterze twórczym (tworzenie gier).

Spółka chciała zmienić u siebie zasady wynagradzania w taki sposób, aby wyodrębnić w umowach o pracę część wynagrodzenia wypłacaną za prace o charakterze twórczym (tworzenie gier).źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może potrącać podwyższonych kosztów uzyskania przychodu od hipotetycznie wyliczonego wynagrodzenia za pracę twórczą – wynika z dwóch interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pierwsza z nich dotyczyła spółki zajmującej się tworzeniem gier komputerowych, która w tym celu zatrudnia programistów. Spółka chciała zmienić u siebie zasady wynagradzania w taki sposób, aby wyodrębnić w umowach o pracę część wynagrodzenia wypłacaną za prace o charakterze twórczym (tworzenie gier). W odniesieniu do tej części zamierzała stosować podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Na przykład z umowy o pracę specjalisty ds. marketingu gier miało wynikać, że 30 proc. jego pensji to wynagrodzenie autorskie objęte podwyższonymi kosztami, a 70 proc. to wynagrodzenie z tytułu wykonywania pozostałych obowiązków. Z kolei u programistów wynagrodzenie autorskie miało stanowić 80 proc. pensji. Spółka sądziła, że taki podział pozwoli na prawidłowe rozliczenie z fiskusem.

Innego zdania był dyrektor KIS. Stwierdził, że nie można z góry zakładać, jaka część pracy będzie miała charakter twórczy. Podwyższone koszty stosuje się jedynie do honorarium za rzeczywiście wykonane utwory w rozumieniu prawa autorskiego, a nie do honorarium wyliczanego w sposób hipotetyczny – wyjaśnił organ.

Wniosek o drugą interpretację złożyła historyk zatrudniona na etacie w jednej z firm. Do jej zadań należało m.in. opracowywanie planów promocji trasy pielgrzymkowej, przygotowywanie autorskich programów edukacyjnych oraz materiałów i wydawnictw na tematy historyczne.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Leszek(2017-06-20 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Warto wiedzieć, że organy podatkowe nie są upoważnione do interpretowania ustawy o prawach autorskich, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba jest twórcą w rozumieniu przepisów ww. ustawy lub czy konkretna praca stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne. W sprawach interpretowania przepisów ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Prawny, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane