statystyki

Bez ścisłej ewidencji nie ma 50 proc. kosztów

autor: Mariusz Szulc20.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 20.06.2017, 08:21
Spółka chciała zmienić u siebie zasady wynagradzania w taki sposób, aby wyodrębnić w umowach o pracę część wynagrodzenia wypłacaną za prace o charakterze twórczym (tworzenie gier).

Spółka chciała zmienić u siebie zasady wynagradzania w taki sposób, aby wyodrębnić w umowach o pracę część wynagrodzenia wypłacaną za prace o charakterze twórczym (tworzenie gier).źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może potrącać podwyższonych kosztów uzyskania przychodu od hipotetycznie wyliczonego wynagrodzenia za pracę twórczą – wynika z dwóch interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pierwsza z nich dotyczyła spółki zajmującej się tworzeniem gier komputerowych, która w tym celu zatrudnia programistów. Spółka chciała zmienić u siebie zasady wynagradzania w taki sposób, aby wyodrębnić w umowach o pracę część wynagrodzenia wypłacaną za prace o charakterze twórczym (tworzenie gier). W odniesieniu do tej części zamierzała stosować podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Na przykład z umowy o pracę specjalisty ds. marketingu gier miało wynikać, że 30 proc. jego pensji to wynagrodzenie autorskie objęte podwyższonymi kosztami, a 70 proc. to wynagrodzenie z tytułu wykonywania pozostałych obowiązków. Z kolei u programistów wynagrodzenie autorskie miało stanowić 80 proc. pensji. Spółka sądziła, że taki podział pozwoli na prawidłowe rozliczenie z fiskusem.

Innego zdania był dyrektor KIS. Stwierdził, że nie można z góry zakładać, jaka część pracy będzie miała charakter twórczy. Podwyższone koszty stosuje się jedynie do honorarium za rzeczywiście wykonane utwory w rozumieniu prawa autorskiego, a nie do honorarium wyliczanego w sposób hipotetyczny – wyjaśnił organ.

Wniosek o drugą interpretację złożyła historyk zatrudniona na etacie w jednej z firm. Do jej zadań należało m.in. opracowywanie planów promocji trasy pielgrzymkowej, przygotowywanie autorskich programów edukacyjnych oraz materiałów i wydawnictw na tematy historyczne.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Leszek(2017-06-20 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Warto wiedzieć, że organy podatkowe nie są upoważnione do interpretowania ustawy o prawach autorskich, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba jest twórcą w rozumieniu przepisów ww. ustawy lub czy konkretna praca stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne. W sprawach interpretowania przepisów ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Prawny, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane