statystyki

Sporządzanie dokumentacji cen transferowych

autor: Joanna Pasymowska29.05.2017, 09:27; Aktualizacja: 29.05.2017, 10:19
dokument

To, jakie elementy dokumentacji trzeba przygotowywać, zależy od wielkości osiąganych przez podatnika przychodów lub ponoszonych kosztów.źródło: ShutterStock

PROBLEM | O zmianach regulacji cen transferowych przedsiębiorcy słyszą od ponad roku. Wynika to z faktu, że część nowych przepisów zaczęła obowiązywać już w 2016 r., a kolejna – większa – część w 2017 r. Nie dziwią więc liczne publikacje, konferencje czy szkolenia prowadzone przez ekspertów podatkowych, którzy tłumaczą, jakie nowości się pojawiły, jak one wpłyną na przedsiębiorstwa i jak należy się do tych zmian przygotować.

O CO PODATNICY PYTAJĄ NA SZKOLENIACH

Propagowanie tej wiedzy po części przynosi efekty, ale po części wskazuje na pewne braki firm w tym obszarze. Podczas rozmów z przedsiębiorcami przyznają oni, że o zmianach słyszeli, zdają sobie sprawę z rozmiaru tych nowości, ale wychodzą z założenia, iż na przygotowania mają jeszcze czas. Problem jednak w tym, że jest inaczej. Większość nowych przepisów już obowiązuje. Trzeba je stosować w praktyce. Przykładowo pierwsze raporty za 2016 r. (np. informację o grupie podmiotów) trzeba przygotować do końca grudnia 2017 r. (jeśli rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). Nie oznacza to jednak, że zabranie się do jego opracowania w grudniu przyniesie pozytywne rezultaty.

Aby proces sporządzania dokumentacji cen transferowych przebiegał prawidłowo, zgodnie z nowymi wymogami prawa, a także przygotowanie raportów i deklaracji dla organów podatkowych nie sprawiało kłopotów, odpowiednie procedury w firmie powinny być już opracowane, wdrożone i stosowane na bieżąco. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu na wypadek kontroli ze strony fiskusa, a potem przeprowadzania niezbędnych korekt, jeśli urzędnicy wskażą na nieprawidłowości.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane