statystyki

Okulary korekcyjne, odzież do pracy i ekwiwalent za jej pranie nie zawsze ze zwolnieniami z PIT i ZUS

autor: Izabela Nowacka30.03.2017, 10:00; Aktualizacja: 30.03.2017, 10:26
książki, okulary, prawo

W przepisach nie ma regulacji, która ograniczałaby prawo pracodawcy do skierowania pracownika na badania w sytuacji, gdy formalnie zachowuje jeszcze ważność wydane uprzednio zaświadczenie lekarskie.źródło: ShutterStock

Pracownikom zatrudnionym przy obsłudze komputerów refundujemy koszt okularów korekcyjnych również wtedy, gdy między kolejnymi terminami badań profilaktycznych poprosili o skierowanie na badanie wzroku ze względu na jego pogorszenie. Zwrot wynosi do 400 zł, w zależności od wady i wskazań lekarskich. Czy może on być zwolniony z podatku dochodowego? Ponadto dla pracowników na eksponowanych stanowiskach, którzy obsługują bezpośrednio klientów, wprowadziliśmy obowiązek ubierania się w odpowiedni sposób. Strój ma być elegancki, ale skromny. Ma się składać z garsonki lub żakietu ze spódnicą u kobiet oraz garnituru u mężczyzn, w barwach biało-czarnych lub biało-granatowych. Ze względu na to, że nie wydajemy ubrań w naturze, co kwartał pracownicy otrzymują ekwiwalent pieniężny na zakup nowej odzieży – od 200 do 400 zł – oraz miesięczny na pranie – 50 zł. Czy mogą one być objęte zwolnieniem z podatku oraz składek?

ODPOWIEDŹ

@RY1@i02/2017/063/i02.2017.063.217000700.801.jpg@RY2@

Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych jest zwolniony z podatku dochodowego oraz składek na ZUS. Natomiast pozostałe świadczenia będące ekwiwalentami ubraniowymi są przychodem ze stosunku pracy, niekorzystającym ze zwolnień.

Zwolnione z PIT są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bhp, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych do tych ustaw, a także wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór.

Z kolei z podstawy wymiaru składek na ZUS wyłączona jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bhp oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość ubioru służbowego (umundurowania), którego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalent pieniężny za ten ubiór.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane