statystyki

Zakupy powyżej 1000 zł nadal z PCC

autor: Mariusz Szulc11.05.2017, 08:01; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:06
Wiceminister Janczyk wykluczył zmiany w wysokości minimalnej podstawy opodatkowania, ponieważ – jak wyjaśnił – oznaczałoby to uszczerbek w gminnych budżetach.

Wiceminister Janczyk wykluczył zmiany w wysokości minimalnej podstawy opodatkowania, ponieważ – jak wyjaśnił – oznaczałoby to uszczerbek w gminnych budżetach.źródło: ShutterStock

Kupujący rzecz ruchomą o wartości przekraczającej 1000 zł będą płacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w tym zakresie, bo ucierpiałyby na tym finanse gmin.

Tak wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Wiesława Janczyka na poselską interpelację.

Poseł zwrócił uwagę na to, że przy obecnym limicie (zapisanym w art. 9 pkt 6 ustawy o PCC) fiskus zarabia 24 zł na sprzedaży roweru wartego 1200 zł (chodzi o sprzedaż, która nie jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej). Kupujący, oprócz zapłaty podatku, musi wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3.

Poseł spytał, ile składanych deklaracji dotyczy transakcji o wartości od 1 tys. zł do 3,5 tys zł, jaki jest całkowity koszt ich obsługi, a także czy Ministerstwo Finansów nie zastanawiało się nad podwyższeniem minimalnej podstawy opodatkowania z 1 tys. zł do 3,5 tys. zł.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane