statystyki

Zakupy powyżej 1000 zł nadal z PCC

autor: Mariusz Szulc11.05.2017, 08:01; Aktualizacja: 11.05.2017, 09:06
Wiceminister Janczyk wykluczył zmiany w wysokości minimalnej podstawy opodatkowania, ponieważ – jak wyjaśnił – oznaczałoby to uszczerbek w gminnych budżetach.

Wiceminister Janczyk wykluczył zmiany w wysokości minimalnej podstawy opodatkowania, ponieważ – jak wyjaśnił – oznaczałoby to uszczerbek w gminnych budżetach.źródło: ShutterStock

Kupujący rzecz ruchomą o wartości przekraczającej 1000 zł będą płacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w tym zakresie, bo ucierpiałyby na tym finanse gmin.

Tak wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Wiesława Janczyka na poselską interpelację.

Poseł zwrócił uwagę na to, że przy obecnym limicie (zapisanym w art. 9 pkt 6 ustawy o PCC) fiskus zarabia 24 zł na sprzedaży roweru wartego 1200 zł (chodzi o sprzedaż, która nie jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej). Kupujący, oprócz zapłaty podatku, musi wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3.

Poseł spytał, ile składanych deklaracji dotyczy transakcji o wartości od 1 tys. zł do 3,5 tys zł, jaki jest całkowity koszt ich obsługi, a także czy Ministerstwo Finansów nie zastanawiało się nad podwyższeniem minimalnej podstawy opodatkowania z 1 tys. zł do 3,5 tys. zł.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane