statystyki

Nadpłatę w VAT można zaliczyć na poczet PCC

autor: Patrycja Dudek19.04.2017, 07:23; Aktualizacja: 19.04.2017, 08:06
Uchwała przesądziła, że nadwyżki w podatkach państwowych mogą być zaliczane tylko na zaległości w podatkach, które również trafiają do budżetu państwa.

Uchwała przesądziła, że nadwyżki w podatkach państwowych mogą być zaliczane tylko na zaległości w podatkach, które również trafiają do budżetu państwa.źródło: ShutterStock

Nadwyżka w VAT, akcyzie, PIT i CIT może zostać zaliczona na zaległość w podatkach od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych oraz z karty podatkowej – wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez wydział informacji sądowej NSA.

Wątpliwości w tej sprawie pojawiły się w związku z uchwałą NSA z 27 marca 2017 r. (sygn. akt I FPS 9/16). Sąd orzekł, że nadwyżka VAT nie może zostać zaliczona na poczet podatku od nieruchomości.

O takim brzmieniu uchwały przesądziło to, że organem właściwym dla poboru VAT jest naczelnik urzędu skarbowego, podczas gdy podatki: od nieruchomości, leśny, rolny i od środków transportowych leżą w gestii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W związku z tym zaliczenie nadpłaty w podatku państwowym na zaległość w daninie lokalnej (samorządowej) doprowadziłoby do naruszenia właściwości rzeczowej organów – uznał NSA w uchwale.

Był też drugi argument – finansowy. Zaliczenie nadpłaty na zaległość powoduje bowiem, że zaległość wygasa już w chwili złożenia wniosku przez podatnika. Tymczasem bywa tak, że organ bada zasadność zwrotu VAT miesiącami. Skutek byłby więc taki, że gmina musiałaby czekać na pieniądze do czasu, aż fiskus zbada, czy zwrot VAT rzeczywiście jest należny, a podatnikowi w tym czasie nie biegłyby już odsetki za zwłokę w zapłacie podatku od nieruchomości. NSA zaakcentował tym samym niezależność finansową gmin i odrębność ich budżetów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane