statystyki

NSA: Zmniejszenie udziałów nie pozwoli podwyższyć kosztów

autor: Patrycja Dudek08.05.2017, 16:00
Spółka uważała, że wielkość udziałów wspólnika w kapitale należy badać na dzień wypłaty odsetek.

Spółka uważała, że wielkość udziałów wspólnika w kapitale należy badać na dzień wypłaty odsetek.źródło: ShutterStock

Ograniczenia wynikające z cienkiej kapitalizacji mają zastosowanie nawet wtedy, gdy wspólnicy w dniu spłaty zadłużenia nie mają już 25 proc. udziałów w kapitale spółki – wynika z wyroku NSA. Sąd orzekł, że liczy się to, czy 25-proc. próg był przekroczony w momencie udzielania pożyczki.

Chodzi o przepisy, które regulują zasady zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek udzielanych pomiędzy podmiotami powiązanymi (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT). Potocznie nazywa się je przepisami o niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji. Wynika z nich, że jeśli wspólnik ma co najmniej 25 proc. udziałów, spółce nie wolno ujmować w kosztach odsetek od tej części pożyczki, w jakiej wartość zadłużenia przekracza kapitał własny.

Sprawa dotyczyła spółki, która kupiła budynek od jednego ze swoich udziałowców. Spłata została rozłożona na 20 rat z odsetkami. W dacie zawarcia umowy mężczyzna miał 50 proc. udziałów w kapitale spółki. Później jednak jego udziały spadły i nie przekraczały 25 proc.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane