statystyki

Zbycie polikwidacyjnego majątku także z kosztami

autor: Łukasz Zalewski24.04.2017, 07:14; Aktualizacja: 24.04.2017, 08:06
podatki, formularz, kalkulator

Sprawa dotyczyła spółki A, której jedynym udziałowcem jest X, a ta z kolej jest właścicielem 100 proc. akcji Y. Spółce A przysługiwała wierzytelność od X, więc firmy uzgodniły, że X przeniesie na A wszystkie akcje w Y. Dzięki temu X zwolniłaby się z długu.źródło: ShutterStock

Wartość początkowa środków trwałych nabytych w wyniku likwidacji spółki może być kosztem uzyskania przychodów w momencie sprzedaży danego składnika majątku – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki A, której jedynym udziałowcem jest X, a ta z kolej jest właścicielem 100 proc. akcji Y. Spółce A przysługiwała wierzytelność od X, więc firmy uzgodniły, że X przeniesie na A wszystkie akcje w Y. Dzięki temu X zwolniłaby się z długu.

Gdyby w przyszłości Y została zlikwidowana, jej majątek zostałby przeniesiony na rzecz A. W wyniku likwidacji spółki zależnej A przejęłaby m.in. środki trwałe.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy w momencie ich sprzedaży spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość początkową środka trwałego ustaloną do celów amortyzacji.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane