statystyki

Zbycie polikwidacyjnego majątku także z kosztami

autor: Łukasz Zalewski24.04.2017, 07:14; Aktualizacja: 24.04.2017, 08:06
podatki, formularz, kalkulator

Sprawa dotyczyła spółki A, której jedynym udziałowcem jest X, a ta z kolej jest właścicielem 100 proc. akcji Y. Spółce A przysługiwała wierzytelność od X, więc firmy uzgodniły, że X przeniesie na A wszystkie akcje w Y. Dzięki temu X zwolniłaby się z długu.źródło: ShutterStock

Wartość początkowa środków trwałych nabytych w wyniku likwidacji spółki może być kosztem uzyskania przychodów w momencie sprzedaży danego składnika majątku – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki A, której jedynym udziałowcem jest X, a ta z kolej jest właścicielem 100 proc. akcji Y. Spółce A przysługiwała wierzytelność od X, więc firmy uzgodniły, że X przeniesie na A wszystkie akcje w Y. Dzięki temu X zwolniłaby się z długu.

Gdyby w przyszłości Y została zlikwidowana, jej majątek zostałby przeniesiony na rzecz A. W wyniku likwidacji spółki zależnej A przejęłaby m.in. środki trwałe.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy w momencie ich sprzedaży spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość początkową środka trwałego ustaloną do celów amortyzacji.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane