statystyki

Przejęcie spółki osobowej neutralne dla kapitałowej

autor: Łukasz Zalewski27.04.2017, 06:23; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:23
dokument, firma

Organ uznał, że w tym wypadku nie mamy do czynienia z aportem majątku od spółki osobowej do kapitałowej.źródło: ShutterStock

Połączenie spółki z o.o. z jawną lub komandytową nie skutkuje jakimkolwiek przysporzeniem majątkowym – orzekł WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o. planującej przejęcie majątku spółki jawnej lub komandytowej (połączenie przez przejęcie). Wspólnicy spółki osobowej mieli dostać w zamian udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

Spór dotyczył tego, czy w wyniku takiego przejęcia firma przejmująca uzyska przychód.

Spółka z o.o. zwracała uwagę na to, że ustawa o CIT nie zawiera wprost regulacji dotyczących przejęcia spółki osobowej przez kapitałową. Dlatego należy stosować zasady ogólne. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Przepis ten znajdzie więc zastosowanie do sytuacji, w której spółka kapitałowa otrzyma majątek osobowej, a w zamian wyda wspólnikom udziały w podwyższonym kapitale zakładowym – uważała spółka z o.o.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane