statystyki

Przejęcie spółki osobowej neutralne dla kapitałowej

autor: Łukasz Zalewski27.04.2017, 06:23; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:23
dokument, firma

Organ uznał, że w tym wypadku nie mamy do czynienia z aportem majątku od spółki osobowej do kapitałowej.źródło: ShutterStock

Połączenie spółki z o.o. z jawną lub komandytową nie skutkuje jakimkolwiek przysporzeniem majątkowym – orzekł WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o. planującej przejęcie majątku spółki jawnej lub komandytowej (połączenie przez przejęcie). Wspólnicy spółki osobowej mieli dostać w zamian udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o.

Spór dotyczył tego, czy w wyniku takiego przejęcia firma przejmująca uzyska przychód.

Spółka z o.o. zwracała uwagę na to, że ustawa o CIT nie zawiera wprost regulacji dotyczących przejęcia spółki osobowej przez kapitałową. Dlatego należy stosować zasady ogólne. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o CIT do przychodów podatkowych nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Przepis ten znajdzie więc zastosowanie do sytuacji, w której spółka kapitałowa otrzyma majątek osobowej, a w zamian wyda wspólnikom udziały w podwyższonym kapitale zakładowym – uważała spółka z o.o.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane