statystyki

Dla celów PCC liczy się umowa, a nie jej wykonanie

autor: Patrycja Dudek12.04.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2017, 07:50
podatki

Fiskus przekonywał, że rozwiązanie umowy nie ma wpływu na wysokość daniny, bo obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podpisania umowy, a nie z chwilą jej wykonania.źródło: ShutterStock

Firma, która zerwała kontrakt na zakup gazu i odebrała tylko część towaru, i tak musi uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych od całej kwoty, na którą się umówiła – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy, która kupiła od innej spółki gaz propan-butan. Obie miały siedziby w Polsce, gdzie kontrakt został podpisany. Gaz znajdował się jednak na Białorusi. Strona kupująca miała odebrać go własnym transportem. Z umowy wynikało, że zapłaci za paliwo 1,2 mln euro.

Transakcja sprzedaży nie była objęta VAT. Spółka, która kupiła gaz, nie zapłaciła też PCC.

Zakwestionował to naczelnik urzędu skarbowego. Stwierdził, że podatek był należny. Kupująca powinna była złożyć deklarację PCC i uiścić podatek w ciągu 14 dni od podpisania kontraktu. W związku z tym naczelnik zażądał nie tylko 2 proc. od całej ceny wynikającej z umowy, ale i odsetek za zwłokę.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane