Ulga na złe długi nawet po dwóch latach

autor: Mariusz Szulc13.04.2017, 07:20; Aktualizacja: 13.04.2017, 08:06
Nadzieję na złagodzenie warunków ulgi na złe długi przywrócił teraz wierzycielom wyrok WSA w Gliwicach z 23 marca 2017 r.

Nadzieję na złagodzenie warunków ulgi na złe długi przywrócił teraz wierzycielom wyrok WSA w Gliwicach z 23 marca 2017 r.źródło: ShutterStock

Nawet po upływie dwóch lat podatnicy mogą skorygować podstawę opodatkowania VAT o kwotę nieściągalnych wierzytelności – orzekł WSA w Gliwicach. Uznał, że polskie przepisy w tym zakresie są zbyt restrykcyjne.

Eksperci przestrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem. Wyrok jest nieprawomocny, a Naczelny Sąd Administracyjny w podobnych sprawach stawał jednak po stronie fiskusa.

Dyrektywa nie nakazuje

Chodzi o tzw. ulgę na złe długi, czyli przepisy umożliwiające podatnikom odzyskanie zapłaconego już VAT należnego. Preferencja dotyczy wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, czyli nie została uregulowana ani zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Wierzyciel, aby skorzystać z ulgi, musi spełnić warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT (patrz ramka). Nie wynikają one wprost z unijnej dyrektywy VAT, bo jej art. 90 przyznaje w tym zakresie swobodę państwom członkowskim. Nie powinny one jednak być restrykcyjne i formalistyczne w porównaniu do ich celu – zapewnienia prawidłowego poboru VAT i zapobiegania oszustwom podatkowym. Tak wynika z innego przepisu dyrektywy – art. 273.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane