statystyki

Jak rozliczyć VAT w branży budowlanej?

autor: Patrycja Dudek12.04.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2017, 09:05
Spór toczył się więc o to, kiedy wykonawca musi taką fakturę wystawić

Spór toczył się więc o to, kiedy wykonawca musi taką fakturę wystawićźródło: ShutterStock

 To nie protokół zdawczo-odbiorczy przesądza, kiedy wykonawca ma rozliczyć VAT. Liczy się 30 dni od terminu zakończenia prac – orzekł NSA w kolejnym wyroku.

Tym samym sąd potwierdził stanowisko ministra finansów z interpretacji ogólnej wydanej 1 kwietnia 2016 r. (nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141). Minister stwierdził w niej, że datą wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej jest data faktycznego jej wykonania, a nie np. podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Zasadniczo obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Od tej zasady są jednak wyjątki przewidziane między innymi dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych, gdzie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT).

Spór toczył się więc o to, kiedy wykonawca musi taką fakturę wystawić. Spółka przekonywała, że prace budowlane kończą się w zasadzie wraz z podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Wtedy ma ona pewność, że niczego nie będzie musiała poprawiać.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził, że decyduje faktyczne wykonanie usług, a protokół zdawczo – odbiorczy jest bez znaczenia.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane