statystyki

Jak rozliczyć VAT w branży budowlanej?

autor: Patrycja Dudek12.04.2017, 07:24; Aktualizacja: 12.04.2017, 09:05
Spór toczył się więc o to, kiedy wykonawca musi taką fakturę wystawić

Spór toczył się więc o to, kiedy wykonawca musi taką fakturę wystawićźródło: ShutterStock

 To nie protokół zdawczo-odbiorczy przesądza, kiedy wykonawca ma rozliczyć VAT. Liczy się 30 dni od terminu zakończenia prac – orzekł NSA w kolejnym wyroku.

Tym samym sąd potwierdził stanowisko ministra finansów z interpretacji ogólnej wydanej 1 kwietnia 2016 r. (nr PT3.8101.41.2015.AEW.2016.AMT.141). Minister stwierdził w niej, że datą wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej jest data faktycznego jej wykonania, a nie np. podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Zasadniczo obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Od tej zasady są jednak wyjątki przewidziane między innymi dla usług budowlanych lub budowlano-montażowych, gdzie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT).

Spór toczył się więc o to, kiedy wykonawca musi taką fakturę wystawić. Spółka przekonywała, że prace budowlane kończą się w zasadzie wraz z podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Wtedy ma ona pewność, że niczego nie będzie musiała poprawiać.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził, że decyduje faktyczne wykonanie usług, a protokół zdawczo – odbiorczy jest bez znaczenia.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane