statystyki

Odwrócony VAT: Na pytania branży budowlanej odpowiada MF, ale tłumaczą eksperci

autor: Łukasz Zalewski03.04.2017, 09:38; Aktualizacja: 03.04.2017, 10:23
W opublikowanych objaśnieniach resortu nie ma nic o refakturowaniu i świadczeniach kompleksowych. Jednak stanowisko wydane na prośbę DGP, choć dość lakoniczne, jest wskazówką, jak stosować nowe przepisy.

W opublikowanych objaśnieniach resortu nie ma nic o refakturowaniu i świadczeniach kompleksowych. Jednak stanowisko wydane na prośbę DGP, choć dość lakoniczne, jest wskazówką, jak stosować nowe przepisy.źródło: ShutterStock

Opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów objaśnienia dotyczące odwrotnego obciążenia VAT nie zawierały wskazówek z zakresu refakturowania i rozliczania świadczeń kompleksowych. Poprosiliśmy więc resort o wyjaśnienie tych kwestii. Odpowiedzi, choć lakoniczne, wskazują kierunek postępowania. Co z nich wynika i jak je stosować – tłumaczą doradcy podatkowi.

Resort finansów stwierdza, że z punktu widzenia zasad stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia to, że usługa jest refakturowana, nie ma znaczenia. O sposobie jej opodatkowania decyduje bowiem spełnienie ogólnie stosowanych przesłanek, na podstawie których określa się sposób opodatkowania danej usługi. – Samo pojęcie refakturowania nigdy nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT. Należy przyjąć, że chodzi o przypadki, gdy dochodzi do nabycia i świadczenia usługi przez refakturującego. Przykładowo firma A wykonuje usługę na rzecz firmy B, a ta refakturuje ją na firmę C – tłumaczy Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP.

Zdaniem ekspertów należy wówczas założyć, że firma B wykonała usługę na rzecz odbiorcy C. Odnosząc wyjaśnienia MF do usług budowlanych i ich opodatkowania w VAT, należy więc przyjąć, że jeśli firma B odsprzeda usługę wykonaną przez A (refakturuje) podmiotowi C, to firma A musi wystawić fakturę bez VAT, ponieważ wykonała usługę budowlaną jako podwykonawca. W tym przykładzie B jest głównym wykonawcą, a C inwestorem.

Drugi problem, który wyjaśnił nam resort finansów, dotyczy świadczeń złożonych, a więc takich, w których usługa budowlana jest jednym z elementów większej, kompleksowej usługi. Ministerstwo wyjaśnia, że każdy taki przypadek trzeba traktować indywidualnie. Dodaje jednak, że podatnik musi ustalić, czy podzielenie usługi na budowlaną i inną ma uzasadnienie, czy też taki podział byłby sztuczny. A jeśli podział jest uzasadniony, to trzeba ustalić, która usługa jest dominująca.

– A zatem jeśli świadczeniem dominującym są usługi budowlane, cała usługa wykonana przez podwykonawcę powinna być opodatkowana na zasadzie odwrotnego obciążenia – wyjaśnia Tomasz Socha, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY w Gdańsku.

Podatnicy do dziś nie wiedzą, co robić w przypadku refakturowania usług budowlanych. Na czym polega problem? Załóżmy, że najemca sklepu w galerii handlowej nabywa roboty budowlane od firmy A, polegające na dostosowaniu powierzchni handlowej do własnych potrzeb. Następnie refakturuje część poniesionych nakładów na właściciela galerii. Firmy nie wiedzą, czy w takiej sytuacji refakturowanie oznacza, że wykonawca robót budowlanych był podwykonawcą i usługa podlega odwrotnemu obciążeniu, czy nie.

Stanowisko MF

Z punktu widzenia zasad stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia to, że usługa jest „refakturowana”, nie ma znaczenia i o sposobie jej opodatkowania będzie decydować spełnienie ogólnie stosowanych przesłanek, na podstawie których określa się sposób opodatkowania danej usługi, tj. zgodnie z zasadami ogólnymi lub zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia.

Co to oznacza

Zdaniem Przemysława Powierzy, doradcy podatkowego i partnera w RSM Poland, Ministerstwo Finansów wyraźnie dało do zrozumienia, że tzw. refakturowanie dla potrzeb odwrotnego obciążenia nie jest traktowane jakoś szczególnie. Podatnicy powinni więc analizować taką sytuację, zapominając, że w konkretnym przypadku mają do czynienia akurat z refakturowaniem. Są bowiem zarówno usługobiorcą, jak i usługodawcą określonych usług budowlanych.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP, dodaje, że w przypadku refakturowania uznajemy po prostu, że dochodzi jednocześnie do nabycia i świadczenia usługi przez refakturującego. – To trochę pomaga, bo można mieć pewność, że usługa refakturowana (budowlana) jest świadczona na rzecz refakturującego w ramach podwykonawstwa – mówi ekspert. A to rzutuje na rozliczenie VAT. Andrzej Nikończyk pokazuje to na przykładzie. [przykład 1]


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane