statystyki

Najem auta pracownikom wyklucza pełne odliczenie VAT

autor: Łukasz Zalewski12.04.2017, 10:30; Aktualizacja: 12.04.2017, 10:32
Po godzinach pracy pracownicy mogą odpłatnie używać samochodów służbowych do celów prywatnych

Po godzinach pracy pracownicy mogą odpłatnie używać samochodów służbowych do celów prywatnychźródło: ShutterStock

 Wynajęcie samochodów podwładnym, choćby za odpłatnością, oznacza, że pracodawca odejmie tylko 50 proc. podatku zawartego w cenie tych aut i paliwa do nich – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w zakresie produkcji oraz sprzedaży wyrobów tytoniowych. Brała ona w leasing samochody osobowe i chciała odliczać 100 proc. VAT od rat leasingowych oraz paliwa do tych pojazdów.

Uważała, że przyjęty przez nią model działalności gwarantuje, iż leasingowane pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pracownicy wykorzystują je bowiem w trakcie godzin wyłącznie w celach związanych z działalnością spółki. Przestrzegają bowiem wprowadzonego przez nią regulaminu korzystania z aut, a ponadto prowadzą ewidencję przebiegu pojazdu, wykazując w niej dane wymagane ustawą o VAT.

Natomiast po godzinach pracy pracownicy mogą odpłatnie używać samochodów służbowych do celów prywatnych. W tym celu podpisują ze spółką umowy najmu. Spółka nie miała najmu w zakresie swojej działalności.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane