statystyki

Podatek od benzyny: Polska mogła ograniczyć odliczenie VAT

autor: Łukasz Zalewski27.03.2017, 16:00
LPG, auto, gaz, paliwo, samochód

Zarzut dotyczył konkretnie naruszenia klauzuli stand still, czyli zasady, która pozwala państwom unijnym utrzymać po przystąpieniu do UE tylko te ograniczenia, które istniały przed przystąpieniemźródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy uważają, że powinni móc odejmować 100 proc., a nie 50 proc. podatku od benzyny do samochodów wykorzystywanych w biznesie i dla celów prywatnych, mają mierne szanse na wygraną w sądzie.

Zapadł już drugi wyrok NSA, który potwierdza, że Polska prawidłowo wdrożyła decyzję Rady UE z 17 grudnia 2013 r. (nr 2013/805/UE).

Sąd nie zgodził się również z innym zarzutem podatnika – że polskie władze zbyt późno pozwoliły na odliczanie VAT od paliwa – dopiero od 1 lipca 2015 r., zamiast 1 kwietnia 2014 r. (wtedy wchodziły w życie nowe zasady odliczenia VAT od samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej).

NSA orzekł jednak, że przepis o odliczaniu VAT od paliwa mógł wejść w życie później. Chodzi o art. 12 ust. 1 nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. z 2014 r. poz. 312).

Spółka twierdziła, że Polska, odraczając to prawo o 15 miesięcy, błędnie wdrożyła decyzję Rady UE. W takim razie – uważała – podatnicy mogą bezpośrednio stosować art. 168 dyrektywy VAT, który pozwala na odliczanie 100 proc. podatku z faktur paliwowych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane