statystyki

Podatek od benzyny: Polska mogła ograniczyć odliczenie VAT

autor: Łukasz Zalewski27.03.2017, 16:00
LPG, auto, gaz, paliwo, samochód

Zarzut dotyczył konkretnie naruszenia klauzuli stand still, czyli zasady, która pozwala państwom unijnym utrzymać po przystąpieniu do UE tylko te ograniczenia, które istniały przed przystąpieniemźródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy uważają, że powinni móc odejmować 100 proc., a nie 50 proc. podatku od benzyny do samochodów wykorzystywanych w biznesie i dla celów prywatnych, mają mierne szanse na wygraną w sądzie.

Zapadł już drugi wyrok NSA, który potwierdza, że Polska prawidłowo wdrożyła decyzję Rady UE z 17 grudnia 2013 r. (nr 2013/805/UE).

Sąd nie zgodził się również z innym zarzutem podatnika – że polskie władze zbyt późno pozwoliły na odliczanie VAT od paliwa – dopiero od 1 lipca 2015 r., zamiast 1 kwietnia 2014 r. (wtedy wchodziły w życie nowe zasady odliczenia VAT od samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej).

NSA orzekł jednak, że przepis o odliczaniu VAT od paliwa mógł wejść w życie później. Chodzi o art. 12 ust. 1 nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. z 2014 r. poz. 312).

Spółka twierdziła, że Polska, odraczając to prawo o 15 miesięcy, błędnie wdrożyła decyzję Rady UE. W takim razie – uważała – podatnicy mogą bezpośrednio stosować art. 168 dyrektywy VAT, który pozwala na odliczanie 100 proc. podatku z faktur paliwowych.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane