Nadpłaty nie krążą między budżetem państwa a samorządami

autor: Patrycja Dudek28.03.2017, 07:20; Aktualizacja: 28.03.2017, 10:26
pieniądze, finanse, złotówki

Naczelnik urzędu skarbowego mógłby bowiem np. zaliczyć nadpłatę na poczet jednego podatku, podczas gdy podatnik miałby zaległość również w innymźródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego nie przekaże nadwyżki w VAT lub w podatku dochodowym na poczet podatku od nieruchomości lub innych należności gminnych – wynika z wczorajszej uchwały NSA

Sędziowie nie byli jednomyślni. Dwóch spośród siedmiu zgłosiło zdanie odrębne (sędziowie: Adam Bącal i Aleksandra Wrzesińska-Nowacka).

Większość uznała jednak, że nie ma podstawy prawnej do takiego przekazywania nadwyżki. Na dodatek – stwierdzili – doszłoby do naruszenia kompetencji miejscowej organów.

Z kasy do kasy

Uchwała NSA zapadła na tle sprawy dotyczącej przekazania nadwyżki VAT na poczet zobowiązania w podatku od nieruchomości. Organem uprawnionym do poboru pierwszej daniny jest naczelnik urzędu skarbowego. Drugą ustala i pobiera wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Rozstrzygnięcie ma jednak znaczenie także dla innych danin. Wnioski z uchwały mają bowiem charakter ogólny. Sprowadzają się do tego, że organy centralne i lokalne nie mogą wchodzić sobie w kompetencje. Tym samym niemożliwe jest również przekazywanie innych nadpłat w podatkach centralnych, np. tej w PIT na poczet innych podatków lokalnych, np. rolnego czy leśnego. I odwrotnie.

Stracą podatnicy

Skutek uchwały jest taki, że podatnik, który będzie miał nadwyżkę np. w VAT, będzie musiał wnioskować o jej zwrot zamiast o zaliczenie jej na poczet zobowiązania w podatku lokalnym (np. od nieruchomości).

Organ odda mu pieniądze po zbadaniu zasadności takiego zwrotu i ustaleniu, że rzeczywiście się on podatnikowi należy (co w przypadku VAT zajmuje czasem miesiące).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane