statystyki

Nadpłaty nie krążą między budżetem państwa a samorządami

autor: Patrycja Dudek28.03.2017, 07:20; Aktualizacja: 28.03.2017, 10:26
pieniądze, finanse, złotówki

Naczelnik urzędu skarbowego mógłby bowiem np. zaliczyć nadpłatę na poczet jednego podatku, podczas gdy podatnik miałby zaległość również w innymźródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego nie przekaże nadwyżki w VAT lub w podatku dochodowym na poczet podatku od nieruchomości lub innych należności gminnych – wynika z wczorajszej uchwały NSA

Sędziowie nie byli jednomyślni. Dwóch spośród siedmiu zgłosiło zdanie odrębne (sędziowie: Adam Bącal i Aleksandra Wrzesińska-Nowacka).

Większość uznała jednak, że nie ma podstawy prawnej do takiego przekazywania nadwyżki. Na dodatek – stwierdzili – doszłoby do naruszenia kompetencji miejscowej organów.

Z kasy do kasy

Uchwała NSA zapadła na tle sprawy dotyczącej przekazania nadwyżki VAT na poczet zobowiązania w podatku od nieruchomości. Organem uprawnionym do poboru pierwszej daniny jest naczelnik urzędu skarbowego. Drugą ustala i pobiera wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Rozstrzygnięcie ma jednak znaczenie także dla innych danin. Wnioski z uchwały mają bowiem charakter ogólny. Sprowadzają się do tego, że organy centralne i lokalne nie mogą wchodzić sobie w kompetencje. Tym samym niemożliwe jest również przekazywanie innych nadpłat w podatkach centralnych, np. tej w PIT na poczet innych podatków lokalnych, np. rolnego czy leśnego. I odwrotnie.

Stracą podatnicy

Skutek uchwały jest taki, że podatnik, który będzie miał nadwyżkę np. w VAT, będzie musiał wnioskować o jej zwrot zamiast o zaliczenie jej na poczet zobowiązania w podatku lokalnym (np. od nieruchomości).

Organ odda mu pieniądze po zbadaniu zasadności takiego zwrotu i ustaleniu, że rzeczywiście się on podatnikowi należy (co w przypadku VAT zajmuje czasem miesiące).


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane