statystyki

Bez wyroku TSUE nie ma pełnego oprocentowania nadpłaty

autor: Patrycja Dudek04.04.2017, 07:22; Aktualizacja: 04.04.2017, 07:59
Podatnik nie dostanie oprocentowania od nadpłaty liczonego aż od dnia zapłaty podatku, jeśli naruszenie unijnego prawa stwierdzi polski sąd, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE.

Podatnik nie dostanie oprocentowania od nadpłaty liczonego aż od dnia zapłaty podatku, jeśli naruszenie unijnego prawa stwierdzi polski sąd, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE.źródło: ShutterStock

Kto ma nadpłatę, nie dostanie oprocentowania liczonego aż od dnia zapłaty podatku, jeżeli naruszenie unijnego prawa stwierdzi polski sąd, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE – przypomniał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., której kapitał zakładowy został podwyższony na skutek wniesienia do niej przedsiębiorstwa. Notariusz pobrał od tego podatek od czynności cywilnoprawnych, choć jak się później okazało, nie powinien. Unijna dyrektywa kapitałowa nie pozwala bowiem na opodatkowanie tego typu transakcji. Naruszenie prawa UE stwierdził polski sąd.

Spółka złożyła wniosek o zwrot nadpłaty i ją odzyskała wraz z odsetkami. Zostały one jednak naliczone od dnia złożenia przez nią wniosku, a nie za cały okres, w którym budżet nienależnie dysponował jej pieniędzmi. Spółka nie była tym usatysfakcjonowała i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane