Luka w prawie pozwalała optymalizować podatek od nieruchomości

autor: Łukasz Zalewski, Anna Olbrych22.03.2017, 07:19; Aktualizacja: 22.03.2017, 09:45
blok mieszkanie nieruchomości

Od 1 stycznia 2016 r. współwłaściciele budynku, którzy wyodrębnili w nim lokale, nie mogą już zmniejszyć swojego podatku od części wspólnej.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy wyodrębnili lokale w budynku do końca 2015 r., mogli obniżyć podatek od nieruchomości od części wspólnej – potwierdził NSA.

Wprawdzie chodziło o metodę optymalizacji popularną przed 2016 r., ale wyrok sądu kasacyjnego jest precedensowy. NSA potwierdził w nim, że obowiązujące wtedy przepisy pozwalały na znaczne oszczędności w podatku od nieruchomości. Wystarczyło wyodrębnić lokale w budynku.

Dzięki takiemu zabiegowi współwłaściciele płacili podatek od nieruchomości od całej powierzchni wyodrębnionych lokali, a od powierzchni użytkowej części wspólnej – jedynie od jej ułamka (zgodnie z obowiązującym do końca 2015 r. art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Jeżeli w wyniku wyodrębnienia lokali lwią część budynku stanowiła część wspólna, to podatnicy osiągali duże oszczędności.

Tak postąpili również wspólnicy spółki cywilnej w sprawie rozpatrzonej przez NSA – wydzielili w budynku cztery lokale użytkowe. Zostało to potwierdzone aktem notarialnym.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane