statystyki

Korekta deklaracji VAT oznacza odsetki także od podatku naliczonego

autor: Radosław Kowalski27.02.2017, 10:26; Aktualizacja: 27.02.2017, 11:28
faktura

fakturaźródło: ShutterStock

Błąd popełniony przy rozliczaniu transakcji krajowych, wobec których właściwe jest odwrotne opodatkowanie, może sporo kosztować. Po zmianie prawa podatnicy zapłacą nawet podwójnie.

Podatnik, u którego wystąpił obowiązek w zakresie rozliczenia odwrotnego opodatkowania, od tego roku narażony może być na zapłatę odsetek od zaległości podatkowej, które to odsetki de facto powstają z tytułu przeprowadzenia, z założenia neutralnej w VAT, operacji gospodarczej.

I chyba nie należy mieć złudzeń: o to właśnie chodziło prawodawcy. Powiem więcej: niekiedy możliwe jest wystąpienie nawet podwójnych odsetek!

Kiedy to może mieć miejsce? Zasadniczo chodzi o te przypadki, w których sprzedawca bezpodstawnie opodatkował swoją czynność, a nabywca nie zidentyfikował tego błędu.

Przypomnieć bowiem trzeba, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy została wykazana w nich kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze (oczywiście w części dotyczącej tych czynności). Co ważne, zasada ta ma zastosowanie również wówczas, gdy świadczenie objęte odwrotnym opodatkowaniem zostało obciążone przez sprzedawcę. Potwierdza to np. wyrok WSA w Gliwicach z 23 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 936/14.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane