statystyki

Krajowa Administracja Skarbowa wpłynie na sankcje w VAT i wprowadzi też nowe kary

27.02.2017, 11:05; Aktualizacja: 27.02.2017, 11:10
VAT

VATźródło: ShutterStock

Urzędy celno-skarbowe będą mogły skontrolować podatnika natychmiast po doręczeniu mu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej. Za to podatnik w trakcie początkowych 14 dni będzie mógł skorygować deklarację. W VAT będzie to skutkowało naliczeniem 20 proc. sankcji

Dotychczas urzędy kontroli skarbowej musiały zawiadomić podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli, a kontrola rozpoczynała się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od zawiadomienia. Od 1 marca urząd nie będzie musiał czekać – będzie mógł uruchomić kontrolę celno-skarbową w dniu doręczenia upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Możliwa korekta

Podatnik będzie mógł jednak złożyć korektę deklaracji, np. VAT-7 w terminie 14 dni, a więc w trakcie kontroli celno-skarbowej. Dotychczas korektę można było zrobić jedynie przed wszczęciem kontroli skarbowej i po jej zakończeniu. Jak przyznaje Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP, nowe regulacje będą miały również skutek w postaci sankcji VAT. Zwraca uwagę, że deklarację będzie można skorygować zarówno w trakcie kontroli celno-skarbowej, jak i po jej zakończeniu (w terminie 14 dni od doręczenia wyniku takiej kontroli). – W obu przypadkach składana korekta będzie skuteczna, ale pojawi się sankcja VAT – 30 lub 20 proc. – mówi ekspert. Wyjaśnia, że korekta dokonana w terminie 14 dni od wszczęcia kontroli będzie skutkować naliczeniem sankcji w wysokości 20 proc. od kwot, które podatnik sam poprawił. Aby zapłacić 20 proc., a nie 30 proc. sankcji, poza złożeniem prawnie skutecznej korekty deklaracji podatnik będzie musiał również wpłacić kwotę zobowiązania lub zwrócić kwotę nienależnie uzyskanego zwrotu.

Sankcji będzie można natomiast uniknąć w przypadku kontroli podatkowej, o ile podatnik skoryguje deklarację przed jej wszczęciem (siedem dni od zawiadomienia) i poprawi rozliczenia. – Sankcja w takiej sytuacji w ogóle nie zostanie naliczona, organ bowiem będzie kontrolował już skorygowaną deklarację (bez błędów). Takiej szansy nie mamy w przypadku kontroli celno-skarbowej – mówi Andrzej Nikończyk. Zwraca on również uwagę, że odpowiednie przepisy w ustawie o VAT związane z wejściem w życie ustawy o KAS nie zostały jeszcze uchwalone (druk nr 1297 został skierowany do pierwszego czytania dopiero 15 lutego, a przepisy powinny wejść w życie 1 marca).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane