statystyki

Krajowa Administracja Skarbowa wpłynie na sankcje w VAT i wprowadzi też nowe kary

27.02.2017, 11:05; Aktualizacja: 27.02.2017, 11:10
VAT

VATźródło: ShutterStock

Urzędy celno-skarbowe będą mogły skontrolować podatnika natychmiast po doręczeniu mu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej. Za to podatnik w trakcie początkowych 14 dni będzie mógł skorygować deklarację. W VAT będzie to skutkowało naliczeniem 20 proc. sankcji

Dotychczas urzędy kontroli skarbowej musiały zawiadomić podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli, a kontrola rozpoczynała się nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od zawiadomienia. Od 1 marca urząd nie będzie musiał czekać – będzie mógł uruchomić kontrolę celno-skarbową w dniu doręczenia upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Możliwa korekta

Podatnik będzie mógł jednak złożyć korektę deklaracji, np. VAT-7 w terminie 14 dni, a więc w trakcie kontroli celno-skarbowej. Dotychczas korektę można było zrobić jedynie przed wszczęciem kontroli skarbowej i po jej zakończeniu. Jak przyznaje Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP, nowe regulacje będą miały również skutek w postaci sankcji VAT. Zwraca uwagę, że deklarację będzie można skorygować zarówno w trakcie kontroli celno-skarbowej, jak i po jej zakończeniu (w terminie 14 dni od doręczenia wyniku takiej kontroli). – W obu przypadkach składana korekta będzie skuteczna, ale pojawi się sankcja VAT – 30 lub 20 proc. – mówi ekspert. Wyjaśnia, że korekta dokonana w terminie 14 dni od wszczęcia kontroli będzie skutkować naliczeniem sankcji w wysokości 20 proc. od kwot, które podatnik sam poprawił. Aby zapłacić 20 proc., a nie 30 proc. sankcji, poza złożeniem prawnie skutecznej korekty deklaracji podatnik będzie musiał również wpłacić kwotę zobowiązania lub zwrócić kwotę nienależnie uzyskanego zwrotu.

Sankcji będzie można natomiast uniknąć w przypadku kontroli podatkowej, o ile podatnik skoryguje deklarację przed jej wszczęciem (siedem dni od zawiadomienia) i poprawi rozliczenia. – Sankcja w takiej sytuacji w ogóle nie zostanie naliczona, organ bowiem będzie kontrolował już skorygowaną deklarację (bez błędów). Takiej szansy nie mamy w przypadku kontroli celno-skarbowej – mówi Andrzej Nikończyk. Zwraca on również uwagę, że odpowiednie przepisy w ustawie o VAT związane z wejściem w życie ustawy o KAS nie zostały jeszcze uchwalone (druk nr 1297 został skierowany do pierwszego czytania dopiero 15 lutego, a przepisy powinny wejść w życie 1 marca).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane