statystyki

Fiskus zmienia podejście do darowizn

autor: Łukasz Zalewski09.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.02.2017, 08:07
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Darowizny nie są typowym sposobem wnoszenia do spółek majątku prywatnego.źródło: ShutterStock

Wspólnik spółki osobowej, który wnosi do niej prywatny majątek, ma przychód stosownie do wielkości swoich udziałów – twierdzą organy podatkowe.

– Fiskus jeszcze w zeszłym roku twierdził, że taka darowizna jest neutralna podatkowo. Teraz uważa, że spółka uzyskuje przychód i musi podzielić się z fiskusem – zwraca uwagę Maciej Górski, doradca podatkowy i menedżer w RSM Poland. Wskazuje na interpretację indywidualną ministra finansów z 14 listopada 2016 r. (nr DD9.8220.2.217.2016.JQP.SKT) zmieniająca wcześniejszą interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Przychód wspólników

O interpretację wystąpił podatnik, który wytworzył we własnym zakresie znak towarowy i zarejestrował go w Urzędzie Patentowym. Zamierzał przekazać go spółce komandytowej, do której planował przystąpić jako komandytariusz. Znak miał być używany w spółce dłużej niż rok, a jego wartość początkowa miała być ustalona według wartości rynkowej z dnia dokonania darowizny, na podstawie wyceny biegłego.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • fghf(2017-02-09 15:28) Zgłoś naruszenie 42

    Acha jeśli ja jako osoba fizyczna wnoszę do spółki cywilnej, której jestem wspólnikiem coś tam, to musze płacić podatek od tego, że sam sobie cos tam darowałem, bo przecież s.c. nie ma osobowości prawnej, a więc wspólnik może darować spółce, czyli samemu sobie w stosunku do swoich udziałów i... płacić podatek od przychodów.... No, dawno nie czytałem takich bzdur, ale.... może takie działania skłonią nas wszystkich do refleksji, ze jednaki nie ma "darmowych obiadów" i jeśli państwo chce rozdawać pieniądze lekką ręką na różne cele.to drugą ręką musi nas jakoś oskubać. Ale.... większość z nas niestety chyba wierzy w te "darmowe obiady" i jest skłonna głosować na tych, którzy rozdawanie tych obiadów obiecują...

    Odpowiedz
  • czytelnik(2017-02-09 18:32) Zgłoś naruszenie 30

    Tutaj chodzi o coś innego. Jeżeli wspólnik zamias spółki zarejestruje znak towarowy, to poniesie koszt rejestracji (ok. 1.500zł). Jeżeli go wyceni na 1 mln zł. i wniesie po wartości rynkowej do spółki osobowej, to wniesie 1 mln zł. Wtedy musi zapłacić podatek od wartości 1 mln minus koszt 1,5 tyz zł.. czyli od dochodu 998,5 tys. Zł. Spółka wtedy może amortyzować ten znak od wartości 1 mln zł.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane