PIT: Rozliczenie będzie prostsze. Ale czy sprawniejsze?

autor: Łukasz Zalewski30.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:27
Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.

Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.źródło: ShutterStock

PIT Resort finansów zapowiedział ułatwienia w składaniu zeznań za 2016 r. Wątpliwe jednak, żeby procedura była szybsza niż przy korzystaniu z dotychczasowych usług, również świadczonych przez skarbówkę.

Ułatwienia mają objąć podatników zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło, zlecenie, zarabiających na prawach autorskich oraz emerytów i rencistów. Nie będą zatem dotyczyć przedsiębiorców.

Proponując nowe rozwiązania, MF nie likwiduje dotychczasowych. W praktyce podatnicy będą mogli więc skorzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także z internetowej usługi zeznania wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy.

Zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów. Ustawa ma wejść w życie 15 marca br. Wcześniej jednak musi ją uchwalić parlament i podpisać prezydent.

– Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić coroczne rozliczenie i żeby nie zajmowało to podatnikowi więcej niż kilka minut. Nasze propozycje obejmą ok. 13 mln podatników – wyjaśnił wiceminister finansów Marian Banaś.

Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.

Druk PIT-WZ będzie można przesłać fiskusowi za pomocą: systemu e-Deklaracje, Portalu Podatkowego lub za pośrednictwem strony internetowej banku. To ostatnie to nowość, ale nie wiadomo, ile instytucji udostępni klientom usługę.

W formularzu trzeba będzie zamieścić kilka informacji: za który rok skarbówka ma wypełnić zeznanie, czy dotyczy ono rozliczenia indywidualnego czy innego (wspólnie z małżonkiem, czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci). Trzeba też będzie podać dane identyfikacyjne oraz wskazać, czy podatnik korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, ulgi rehabilitacyjnej oraz ulgi na dzieci (innych preferencji, np. wygasającej ulgi internetowej ten tryb nie będzie dotyczył).

Trzeba będzie też podać adres poczty elektronicznej i podpisać wniosek na jeden z czterech sposobów:


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • bzdety(2017-01-30 18:24) Zgłoś naruszenie 20

    bzdety,kazdego roku ma byc taksamo łatwe

    Odpowiedz
  • LAZ(2017-02-01 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    A co z 1 %, dzięki któremu wiele rodzin radzi sobie z niepełnosprawnością dziecka i wydatkami ??? Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane