statystyki

Sejm mówi tak więzieniu za fałszywe faktury

autor: Agnieszka Pokojska30.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:25
Długość pobytu za kratkami uzależniono od kwoty należności na dokumencie, a nie wartości uszczuplenia podatku. Kara od 5 lub 25 lat pozbawienia wolności ma grozić za fałszowanie faktur na kwotę ponad 10 mln zł (w pierwotnym projekcie zakładano – 5 mln zł).

Długość pobytu za kratkami uzależniono od kwoty należności na dokumencie, a nie wartości uszczuplenia podatku. Kara od 5 lub 25 lat pozbawienia wolności ma grozić za fałszowanie faktur na kwotę ponad 10 mln zł (w pierwotnym projekcie zakładano – 5 mln zł).źródło: ShutterStock

Posłowie przyjęli ustawę, która wprowadzi nawet 25 lat pozbawienia wolności za samo już wystawienie lub posługiwanie się fikcyjnymi fakturami. Teraz rozpatrzą ją senatorowie.

Długość pobytu za kratkami uzależniono od kwoty należności na dokumencie, a nie wartości uszczuplenia podatku. Kara od 5 lub 25 lat pozbawienia wolności ma grozić za fałszowanie faktur na kwotę ponad 10 mln zł (w pierwotnym projekcie zakładano – 5 mln zł). Z kolei jako zbrodnia ma być traktowane przestępstwo, gdy wartość towarów i usług przekracza 5 mln zł (wcześniej zakładano 1 mln zł).

Przepisy budzą wiele kontrowersji. Firmy obawiają się, że będą karane za samo przyjęcie nieprawidłowych faktur. Obawy te rozwiewa Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie wydanym po przyjęciu ustawy. Podkreśla, że aby doszło do wymierzenia kary, czyn musi być umyślny. Ponadto w przypadku nieprawidłowości mniejszej wagi wymierzane będą grzywny.

Resort zapewnia, że wysokimi karami będą zagrożeni tylko fałszerze działający na ogromną skalę w zorganizowanych grupach przestępczych. Nie ma obaw, że do więzień zaczną trafiać uczciwi przedsiębiorcy, których księgowi lub szeregowi pracownicy pomylili się na fakturze – podkreśla MS w komunikacie. Zapewnia, że gwarantuje to tryb prowadzenia takich postępowań pod ścisłym nadzorem wyspecjalizowanego prokuratora, a nie przez urząd kontroli skarbowej.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mirek(2017-01-30 12:39) Zgłoś naruszenie 10

    Więzienie to już ostra kara. Ale jeśli ktoś oszukuje na vacie to powinien się spodziewać kary. Ja zawsze rzetelnie wprowadzam wszystkie faktury do swojej symfonii, żeby jednolity plik kontrolny był zgodny ze stanem faktycznym. Nie stać mnie na mandaty, a kombinacje prędzej czy później wychodzą na jaw.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane