statystyki

PIT: Rozliczenie będzie prostsze. Ale czy sprawniejsze?

autor: Łukasz Zalewski30.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 30.01.2017, 08:27
Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.

Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.źródło: ShutterStock

PIT Resort finansów zapowiedział ułatwienia w składaniu zeznań za 2016 r. Wątpliwe jednak, żeby procedura była szybsza niż przy korzystaniu z dotychczasowych usług, również świadczonych przez skarbówkę.

Ułatwienia mają objąć podatników zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło, zlecenie, zarabiających na prawach autorskich oraz emerytów i rencistów. Nie będą zatem dotyczyć przedsiębiorców.

Proponując nowe rozwiązania, MF nie likwiduje dotychczasowych. W praktyce podatnicy będą mogli więc skorzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także z internetowej usługi zeznania wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy.

Zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przyjął już Komitet Stały Rady Ministrów. Ustawa ma wejść w życie 15 marca br. Wcześniej jednak musi ją uchwalić parlament i podpisać prezydent.

– Chodzi o to, aby jak najbardziej ułatwić coroczne rozliczenie i żeby nie zajmowało to podatnikowi więcej niż kilka minut. Nasze propozycje obejmą ok. 13 mln podatników – wyjaśnił wiceminister finansów Marian Banaś.

Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.

Druk PIT-WZ będzie można przesłać fiskusowi za pomocą: systemu e-Deklaracje, Portalu Podatkowego lub za pośrednictwem strony internetowej banku. To ostatnie to nowość, ale nie wiadomo, ile instytucji udostępni klientom usługę.

W formularzu trzeba będzie zamieścić kilka informacji: za który rok skarbówka ma wypełnić zeznanie, czy dotyczy ono rozliczenia indywidualnego czy innego (wspólnie z małżonkiem, czy w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci). Trzeba też będzie podać dane identyfikacyjne oraz wskazać, czy podatnik korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, ulgi rehabilitacyjnej oraz ulgi na dzieci (innych preferencji, np. wygasającej ulgi internetowej ten tryb nie będzie dotyczył).

Trzeba będzie też podać adres poczty elektronicznej i podpisać wniosek na jeden z czterech sposobów:


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • bzdety(2017-01-30 18:24) Zgłoś naruszenie 20

    bzdety,kazdego roku ma byc taksamo łatwe

    Odpowiedz
  • LAZ(2017-02-01 22:14) Zgłoś naruszenie 00

    A co z 1 %, dzięki któremu wiele rodzin radzi sobie z niepełnosprawnością dziecka i wydatkami ??? Projekt zakłada, że podatnicy będą mogli złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie przez urząd zeznania podatkowego. Będzie go można złożyć tylko elektronicznie i jedynie w okresie od 15 marca do 10 kwietnia 2017 r.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane