statystyki

O interpretację można wystąpić także przed przekształceniem spółki

autor: Jakub Pawłowski24.01.2017, 16:00
podpis, dokument, akt, prawo

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy działali w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) na podstawie udzielonego im zezwoleniaźródło: ShutterStock

Nie ma potrzeby, aby wspólnicy rozwiązali dotychczasową spółkę i zakładali nową tylko po to, by dowiedzieć się, jakie będą konsekwencje podatkowe dla tej drugiej – orzekł NSA.

Z tego powodu sąd uznał, że niezależnie od tego, czy podatnik dopiero zakłada spółkę, czy przekształca już istniejącą, może wystąpić w jej imieniu z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy działali w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) na podstawie udzielonego im zezwolenia. Planowali przekształcić firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie art. 551 par. 2 kodeksu spó- łek handlowych.

W związku z tym jeden z nich spytał dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, czy spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia będzie korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) na podstawie tego samego zezwolenia na działalność w SSE, które zostało wydane na wspólników spółki cywilnej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane