statystyki

O interpretację można wystąpić także przed przekształceniem spółki

autor: Jakub Pawłowski24.01.2017, 16:00
podpis, dokument, akt, prawo

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy działali w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) na podstawie udzielonego im zezwoleniaźródło: ShutterStock

Nie ma potrzeby, aby wspólnicy rozwiązali dotychczasową spółkę i zakładali nową tylko po to, by dowiedzieć się, jakie będą konsekwencje podatkowe dla tej drugiej – orzekł NSA.

Z tego powodu sąd uznał, że niezależnie od tego, czy podatnik dopiero zakłada spółkę, czy przekształca już istniejącą, może wystąpić w jej imieniu z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy działali w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) na podstawie udzielonego im zezwolenia. Planowali przekształcić firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie art. 551 par. 2 kodeksu spó- łek handlowych.

W związku z tym jeden z nich spytał dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, czy spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia będzie korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego (zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) na podstawie tego samego zezwolenia na działalność w SSE, które zostało wydane na wspólników spółki cywilnej.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane