statystyki

Fiskus to nie detektyw na usługach podatnika

autor: Patrycja Dudek19.01.2017, 16:00
księgowa, podatki, księgowy, urzędnik

Nieczęsto zdarza się, żeby podatnik skarżył się na urzędników, że rezygnują z prowadzenia postępowania podatkowego, a tym samym dochodzenia, czy należny był podatek. Tym razem takie właśnie były zarzuty.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nie będzie w nieskończoność szukał spadku, tylko dlatego, że spadkobiercy wydaje się, iż ojciec coś mu po sobie pozostawił – wynika z wyroku NSA.

Nieczęsto zdarza się, żeby podatnik skarżył się na urzędników, że rezygnują z prowadzenia postępowania podatkowego, a tym samym dochodzenia, czy należny był podatek. Tym razem takie właśnie były zarzuty.

Mężczyzna, który je postawił, otrzymał po ojcu 1/3 spadku. Pozostała część trafiła w ręce jego matki i brata. Problem polegał na tym, że za postanowieniem sądu rejonowego nie szedł żaden majątek, bo nie można było go ustalić. Mężczyzna podjął wszelkie możliwe działania, żeby go znaleźć, ale mu się nie udawało. Sprawę utrudniało to, że wszystko działo się 16 lat po śmierci spadkodawcy.

Podatnik był jednak przekonany, że ojciec coś po sobie zostawił, bo przez lata odkładał pieniądze. Bank poinformował jednak, że przez ostatnie pięć lat nie prowadził żadnych rachunków spadkodawcy, a informacji wstecz nie jest w stanie udzielić, bo przechowuje dane tylko przez pięć lat.

W związku z tym mężczyzna złożył w urzędzie skarbowym zeznanie SD-3, w którym zadeklarował, że wartość masy spadkowej wynosi 0 zł. Do zeznania dołączył pismo, w którym zwracał uwagę, że ojciec oszczędzał pieniądze na kontach i lokatach. Liczył na to, że urząd, mając większe możliwości, znajdzie spadek za niego. Zdawał sobie sprawę, że będzie musiał zapłacić daninę, ale wolał podzielić się z fiskusem niż nie mieć niczego.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane