statystyki

Spadkobierca nie zawsze płaci za zmarłego

autor: Łukasz Zalewski16.05.2017, 16:00
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Spadkobierca złożył zażalenie na postanowienie wójta, a samorządowe kolegium odwoławcze je uchyliło i umorzyło postępowanie wymiaroweźródło: ShutterStock

Jeżeli w trakcie postępowania podatnik zmarł, urząd skarbowy musi zawiesić postępowanie. Jeśli śmierć nastąpiła wcześniej, w ogóle nie ma podstaw do wszczynania postępowania – uznał WSA w Kielcach.

Sprawa dotyczyła spadkobiercy, który dziedziczył po kobiecie zmarłej w 2015 r., będącej właścicielką budynku i działki. Wójt gminy wszczął wobec niej postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na 2016 r., a następnie – po stwierdzeniu że kobieta nie żyje – zawiesił je do czasu prawomocnego wyroku sądu powszechnego, który miał orzec, kto stał się właścicielem nieruchomości.

Spadkobierca złożył zażalenie na postanowienie wójta, a samorządowe kolegium odwoławcze je uchyliło i umorzyło postępowanie wymiarowe. Stwierdziło, że postępowanie jest zawieszane, gdy strona (podatnik) zmarła w jego trakcie (zgodnie z art. 201 par. 1 ordynacji podatkowej). Jeżeli jednak śmierć nastąpiła wcześniej, to w ogóle nie ma podstaw do wszczęcia postępowania. Nie ma bowiem strony, wobec której może być ono prowadzone. Skoro zatem kobieta zmarła w 2015 r., to wójt nie mógł wszcząć wobec niej postępowania w 2016 r. ani go zawiesić – stwierdziło SKO.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane