statystyki

Spadkobierca nie zawsze płaci za zmarłego

autor: Łukasz Zalewski16.05.2017, 16:00
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Spadkobierca złożył zażalenie na postanowienie wójta, a samorządowe kolegium odwoławcze je uchyliło i umorzyło postępowanie wymiaroweźródło: ShutterStock

Jeżeli w trakcie postępowania podatnik zmarł, urząd skarbowy musi zawiesić postępowanie. Jeśli śmierć nastąpiła wcześniej, w ogóle nie ma podstaw do wszczynania postępowania – uznał WSA w Kielcach.

Sprawa dotyczyła spadkobiercy, który dziedziczył po kobiecie zmarłej w 2015 r., będącej właścicielką budynku i działki. Wójt gminy wszczął wobec niej postępowanie podatkowe w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na 2016 r., a następnie – po stwierdzeniu że kobieta nie żyje – zawiesił je do czasu prawomocnego wyroku sądu powszechnego, który miał orzec, kto stał się właścicielem nieruchomości.

Spadkobierca złożył zażalenie na postanowienie wójta, a samorządowe kolegium odwoławcze je uchyliło i umorzyło postępowanie wymiarowe. Stwierdziło, że postępowanie jest zawieszane, gdy strona (podatnik) zmarła w jego trakcie (zgodnie z art. 201 par. 1 ordynacji podatkowej). Jeżeli jednak śmierć nastąpiła wcześniej, to w ogóle nie ma podstaw do wszczęcia postępowania. Nie ma bowiem strony, wobec której może być ono prowadzone. Skoro zatem kobieta zmarła w 2015 r., to wójt nie mógł wszcząć wobec niej postępowania w 2016 r. ani go zawiesić – stwierdziło SKO.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane