statystyki

Brak porozumienia wewnątrz Unii sprzyja oszustwom [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski02.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 02.01.2017, 10:04
VAT

W 1993 r. przyjęto system przejściowy, który miał obowiązywać cztery lata, a trwa do dziśźródło: ShutterStock

- System powszechnego odwrotnego obciążenia VAT to kolejny projekt przejściowy. Nie jest idealny, ale konieczne są szybkie działania, które uszczelnią system tego podatku w Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla DGP dr Michał Wilk, adiunkt w Katedrze Materialnego Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Łódzkim, partner w Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni.

Komisja Europejska zaproponowała projekt nowej dyrektywy, która pozwala państwom członkowskim na wprowadzenie powszechnego mechanizmu odwrotnego obciążenia. Skąd w ogóle wziął się VAT, kto był jego pomysłodawcą?

Koncepcję VAT opracował niemiecki przedsiębiorca Carl Friedrich von Siemens w 1919 r. jako wersję podatku obrotowego. Koncepcję tę rozwinął w latach 50. francuski ekonomista Maurice Lauré. Można powiedzieć, że wtedy narodził się podatek od wartości dodanej w wersji zbliżonej do obecnie obowiązującej. VAT został wprowadzony we Francji w 1954 r. Nie został więc wymyślony na potrzeby wspólnotowe, ale krajowe. W ślad za Francją poszły inne państwa, nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Południowej, a później na całym świecie.

Jak to się stało, że VAT został wprowadzony w krajach Wspólnoty Europejskiej?

W 1967 r. VAT został wprowadzony do systemu prawnego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG). Wtedy przyjęto I dyrektywę VAT. VAT miał uzupełniać projekt likwidacji ceł między państwami członkowskimi. Przy okazji zaproponowano pakiet regulacji, który miał zapobiegać „zniekształceniu” cen. Zjawisko to występowało w związku z funkcjonowaniem „klasycznych” podatków obrotowych. Chodzi o kaskadę cenową. Powstaje ona wtedy, gdy podatek jest nakładany na każdym etapie obrotu, bez możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Po co wprowadzono go we Wspólnocie?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane