statystyki

Sprawy, które mają szansę na rozstrzygnięcie w 2017 r.

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski02.01.2017, 07:21; Aktualizacja: 02.01.2017, 09:42
VAT

Mało prawdopodobne jednak wydaje się odzyskanie VAT i akcyzy, gdy ciężar ekonomiczny podatku został przerzucony na konsumentówźródło: ShutterStock

Na decyzję trybunału w Luksemburgu czekają zarówno gminy, producenci ciastek i piw smakowych, artyści, jak i sprzedawcy zwracający VAT podróżnym. NSA powinien się natomiast zająć komornikami, inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi i trwającym od lat sporem o podatek u źródła.

Należy jednak pamiętać, że inne są skutki wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, a inne uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uchwała, jeśli nawet zapadnie po myśli podatników, nie pozwoli odzyskać daniny tym, w których sprawie zapadł już prawomocny wyrok sądu, albo którzy poprzestali na ostatecznej decyzji podatkowej. Uchwała nie pozwala bowiem wznowić zakończonego postępowania administracyjnego ani sądowego. Korzystny jej skutek odczują ci, którzy są właśnie na etapie sporu z fiskusem, czy to przed sądem, czy jeszcze przed izbą skarbową. W jednym i drugim przypadku istnieje duża szansa na korzystny, pouchwałowy wyrok sędziów (skład sędziowski, który nie zgodziłby się z uchwałą, musi wystąpić o ponowne jej podjęcie).

W razie pozytywnej uchwały szansę na odzyskanie pieniędzy mają także ci, którzy zapłacili podatek dobrowolnie. Powołując się na nią, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaty, jeśli tylko ich zobowiązanie nie zdążyło się przedawnić.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane