Ewidencja VAT: Dodatkowo trzeba będzie podać NIP kontrahenta

autor: Agnieszka Pokojska14.12.2016, 07:55; Aktualizacja: 20.12.2016, 12:50
VAT

Resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP, wskazał, że nie jest konieczne wykazywanie w ewidencji wszystkich pozycji z fakturźródło: ShutterStock

W ewidencji VAT nie trzeba będzie wykazywać wszystkich pozycji z faktur – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Wątpliwości pojawiły się w związku z nowym przepisem, który ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT), w związku z nowelizacją z 13 maja 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 846).

Wynika z niej, że ewidencja VAT będzie musiała zawierać nie tylko wyszczególnione w art. 109 ust. 3 informacje, ale także „inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji”.

Tak sformułowany przepis nie zawiera więc zamkniętego katalogu danych, które od 2017 r. powinny się znaleźć w ewidencji. Powstały zatem obawy, czy trzeba będzie wykazywać każdą pozycję widniejącą na fakturze.

Podobne wątpliwości pojawiły się pół roku temu w związku z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego. Wtedy chodziło o faktury zakupowe. Resort uspokajał wówczas, że nie ma potrzeby wykazywania danych z tych faktur w JPK.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane